Praha - Čeští vědci objevili neznámý druh jeskynního raka. Žije na ostrově Nová Guinea. Konkrétně v ponorné řece u vesnice Palimoro, kam se za ním loni v létě vypravili. Dosud byli jeskynní raci známí pouze ze Severní Ameriky.
Raka objevili vědci z České zemědělské univerzity z Jihočeské univerzity. Martin Bláha, Jiří Patoka a Antonín Kouba tvora popsali v odborném časopise Zootaxa v prosinci loňského roku.
Jejich objev vzbudil ve světě značný ohlas a byl označen za jednu z nejvýznamnějších událostí v poznání raků v poslední době, která mimo jiné poskytne důležité poznatky o evolučních procesech.
Rak nažloutlý, latinsky Cherax acherontis, má podle Martina Bláhy z laboratoře etologie ryb a raků Jihočeské univerzity znaky, které se projevují u živočichů žijících v jeskynních systémech - ztrátu pigmentace, zakrnělé oči a také jiné uzpůsobení ústního otvoru, jímž se adaptoval na potravu dostupnou v jeskyních. Vědci se o jeho existenci dozvěděli již před několika lety a nejprve se domnívali, že se jim podaří raka prozkoumat v Česku. Převoz račího organismu byl ale administrativně tak složitý, že jim nezbylo nic jiného, než se za rakem vypravit.
"Komunikace s průvodcem přes angličtinu a emaily nebyla ideální, až na místě jsme zjistili, co nás čeká," řekl ČTK Bláha. Vědci se nejprve domnívali, že za raky půjdou do běžné jeskyně. Ukázalo se ale, že žijí v ponorné řece, která protéká složitým a rozsáhlým jeskynním systémem. Na cestě k rakům proto museli projít několik kilometrů vodou. Výsledek ale stál za to.
Potvrdilo se, že nalezení raci patří opravdu k novému druhu. Vývojově jsou blízcí těm v Austrálii a Indonésii, vlivem života v jeskyních získali ale vlastnosti, které je přibližují druhům nalezeným v jeskyních v Severní Americe. Ti ale patří do úplně jiného rodu. "Jsou poměrně velcí, sameček dorůstá 15 až 20 centimetrů," uvedl Bláha.
Související
11. ledna 2025 9:37
5. ledna 2025 15:52
26. listopadu 2024 9:37
4. listopadu 2024 17:54
4. listopadu 2024 11:38
25. října 2024 10:10