Praha - Češi odmítají uprchlické kvóty, uprchlické "výkupné" i bezvízový styk s Tureckem. Panuje obava z islamizace Evropy. S podmíněným souhlasem Evropské komise poskytnout Turecku bezvízový přístup do EU v souhrnu nesouhlasí 85,6 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR. Ukázal to průzkum agentury SANEP.
Dle názoru v souhrnu 84,8 % dotázaných bezvízový přístup Turecka do EU zvýší příliv migrantů do EU.
Velice zajímavý pohled na názory široké veřejnosti poskytuje otázka, v níž respondenti spontánně vyjadřují svůj názor na to, jaký by mělo pro EU dopad poskytnutí Turecku bezvízového styku s EU. Více jak 90 procent názorů tvoří negativní postoje v podobě vyjádření, že tento akt bude znamenat islamizaci Evropy, nekontrolovatelný příliv migrantů či uprchlíků, konec EU, nárůst kriminality a teroristických útoků. Nejčastěji se však ve vlastních vyjádřeních dotázaných vyskytují souvislosti s dopady případného schválení bezvízového přístupu Turecka do EU dopady přídavné jméno "katastrofální" a "tragický".
Česká vlády by pak měla dle názoru v souhrnu 87,9 % dotázaných zavedení bezvízového styku EU s Tureckem odmítnout.
Státy EU by se podle Evropské komise (EK) měly dohodnout na dalších povinných kvótách na přijímání uprchlíků. Návrh ohledně kvót bude obsahovat i možnost, aby se země z povinnosti přijímat uprchlíky vykoupila. S dalšími povinnými uprchlickými kvótami, ale i s možností se vykoupit za nepřijaté uprchlíky, však vyjádřilo nesouhlas 85,2 % respondentů.
Česká vláda by pak měla dle názoru 83,8 % veřejnosti odmítnout návrh na další povinné kvóty na přijímání uprchlíků a zavedení možnosti vykoupení za nepřijaté uprchlíky.
Celkově tak lze říci, že česká veřejnost jednoznačně v naprosté většině odmítá jak bezvízový styk Turecka s EU, tak i další povinné uprchlické kvóty a stejně tak i tzv. uprchlické výkupné.
Související
21. listopadu 2024 21:07
17. listopadu 2024 12:36
24. srpna 2024 9:35
9. srpna 2024 20:44
10. července 2024 9:07