reklama

Mihola se domnívá, že návrh, pro který chce získat podporu napříč politickým spektrem, vyřeší zmatek, kdy lidé nevědí, ve které svátky jsou obchody zavřené. „My jsme přesvědčeni jako KDU-ČSL, že jsou dny, kdy ekonomika a nakupování nemusí být na prvním místě. A za takové dny považujeme státní svátky," řekl Mihola. „Dnes se odvoláváme na kulturu, historii a kořeny identity v různých situacích a měli bychom si také státních svátků, které nám připomínají tu naši kulturu, osobnosti a historii, vážit," uvedl.

Obchody nyní musí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

KDU-ČSL argumentují u návrhu i tím, že by rozšíření zákazu prodeje umožnilo rodinám trávit čas pohromadě, místo toho, aby jejich příslušníci museli trávit čas v práci v obchodech. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že podle průzkumů, které má k dispozici, většina Čechů nepovažuje zavřené obchody ve svátek za problém.

Návrh zákona je podle Miholy připravený, před předložením ale chce získat podporu ještě od dalších poslaneckých klubů. Například zástupci KSČM dnes dali najevo, že by rozšíření zákazu prodeje na všechny svátky podpořili. Naopak ODS na současné schůzi Sněmovny navrhuje zákaz prodeje ve svátky zrušit, podle nich je chaotický a lidé nevědí, kdy bude mít který obchod zavřeno. S regulací nesouhlasí ani SPD.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama