reklama
Jak sbalit každého, na koho si ukážete? Vědci měli plné zuby rádobychytrých článků a sepsali návod! - anotační obrázek
Jak sbalit každého, na koho si ukážete? Vědci měli plné…

Dlouho očekávaná debata Drahoš – Zeman byla fiaskem. Dění nevládli kandidáti, ani moderátor Karel Voříšek. Nejvíc bylo slyšet neukázněné publikum, které nastolilo atmosféru čtvrté cenové, zejména šlo o Zemanovi podporovatele. Kromě výpadů na Drahoše tak byly slyšet i poznámky na „Pražáky“. Ačkoliv měl co do iniciativy navrch Zeman, souboj byl spíše remízou. Prezidentův obhroublý styl hraničící s arogancí a stádo jeho podporovatelů budil dojem, že proti sobě stojí agresor a slušný a umírněný profesor.

Na debatu Drahoš ani jeho podporovatelé (včetně Michala Horáčka či Marka Hilšera) dlouho nezapomenou. Vedle sebe totiž měli neukázněné stádo, které i přes důstojné výzvy neumravnil moderátor Voříšek. Proti Drahošovi seděl Miloš Zeman, který působil sice suverénně, ale zároveň znaveně a znuděně. Z jeho stylu po celou dobu debaty bylo vidět, že Drahoše za velkého soupeře nepokládá. Často Drahoše přerušil a vzal si slovo, slovo si bral také od moderátora. Zeman mohl působit na nerozhodnuté voliče jako agresivní nájezdník, který to svými výpady přepálil. V publiku za ním stál kromě Ovčáčka nebo jeho ženy také předseda SPD Tomio Okamura.

Zeman velmi nedůstojně opakovaně Drahoše zesměšňoval. A nejen on. Jak již bylo řečeno, velmi akční byla zejména Zemanova strana v publiku. Zaznívaly hlášky typu „Ty brejle jsou pravé?“ v narážce na to, že Drahoš nosí brýle už jen ze zvyku. Hudebním divadlem Karlín, kde debata probíhala, se také nesla poznámka „Je to samej Pražák tady“, která dokonale ilustrovala rozdělenost nejen sálu, ale zřejmě celé společnosti. Zemanovi příznivci často nenechali Drahoše odpovědět, neúctu vyjadřovali smíchem už předem. Drahošovo křídlo bylo umírněné a ukázněné, Drahoše za odrážení Zemanových výpadů odměňovalo hlasitým potleskem.

Co do témat diskuze, od kandidátů jsme se nic nového nedozvěděli. Kandidáti si přehazovali pomyslný horký brambor jak v tématice migrace, tak i v případě dezinformací, kde sice Zeman Drahoše školil jak malého žáka, Drahoš útoky s odřenýma ušima ustál. Moderátor Voříšek si sice vedl rozhodně lépe, než před dvěma dny Rey Koranteng na Nově. Snažil se krotit prezidenta, který si uzurpoval slovo. S publikem to ale, jak již bylo řečeno, nezvládl.

Suma sumárum, první prezidentský duel dopadl nerozhodně. Ačkoliv to byl spíše Zeman, který převzal iniciativu a běh diskuze, jeho styl překročil hranici kultivované a slušné debaty. Drahoš sice mohl působit jako ten, kdo tahá za kratší konec provazu a kdo je nervózní. Navíc mohl proti Zemanovi vytáhnout několikero trumfů. Mohl si rýpnout do slibovaných čínských investic, do Peroutky či do prostředí Zemanových spolupracovníků. Neudělal nic z toho, někteří to mohou možná právem považovat za slabost. Na druhou stranu jsme v něm mohli vidět slušného, ukázněného a seriózního kandidáta, který nikoho nechce špinit. Teď se nabízí otázka, zda si Češi cení spíše slušnosti a pokory, nebo arogance a síly.

17 komentářů (Poslední 25.01. 11:58) Napište svůj názor

reklama