Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Okamura by se měl omluvit za výrok o Letech, myslí si Muzeum romské kultury

Tomio Okamura hlasuje ve volbách do Sněmovny
Tomio Okamura hlasuje ve volbách do Sněmovny
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Brno - předseda SPD Tomio Okamura by se měl veřejně omluvil za výrok o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Požaduje to Muzeum romské kultury.

Šéf SPD rozhovoru pro DVTV s odkazem na knihu uvedl, že tábor nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb. Podle odborníků z Muzea romské kultury jde o nepravdivé tvrzení, které jitří protiromské nálady ve společnosti a pošlapává památku obětí perzekuce a genocidy Romů za druhé světové války.

Okamura se odkázal jednak na na nespecifikovaný citát bývalého prezidenta Václava Klause, jednak na knihu Akademie věd, kterou označil „Tábor Lety, fakta a mýty". Podle vyjádření Muzea romské kultury taková kniha neexistuje.

Rozhovor na kameru DVTV Okamura nejprve odmítal s tím, že má horečku, pak přece jen na několik otázek odpověděl. Uvedl, že se na něj obrátila řada Židů s otázkou, proč Česko staví tábor v Letech na stejnou úroveň jako vyhlazovací tábor v Osvětimi. Následovalo tvrzení, že tábor v Letech nebyl oplocený. Moderátorka poté Okamuru přerušila, větu nestihl dokončit. Pak rozhovor završil politikův verbální útok na DVTV. Médium označil za „Bakalův šunt". Podnikatel Zdeněk Bakala stojí za vydavatelstvím Economia, pro které DVTV dodává videoobsah.

Muzeum romské kultury má památník v Letech u Písku v březnu převzít do své péče. Podle pracovníků muzea byly romské a další rodiny včetně žen, dětí a starých lidí v Letech hromadně internovány v období mezi srpnem 1942 a srpnem 1943.

„V období let 1940-1943, tedy od zřízení kárného pracovního tábora až do doby, kdy byl tzv. cikánský tábor srovnán se zemí, byl areál tábora obehnán vysokým dřevěným plotem s ostnatým drátem v jeho horní části a hlídán ozbrojenými strážemi. O tom svědčí nejen dobové písemné prameny a svědectví pamětníků, ale také prameny fotografické," stojí ve vyjádření historika Dušana Slačky a ředitelky muzea Jany Horváthové.

Akademie věd ČR vydala k problematice letského tábora v roce 1999 publikaci Historikové a kauza Lety. „Tato publikace neobsahuje tvrzení o tom, že by tzv. cikánský tábor v Letech nebyl oplocen. Akademie věd ani žádný jiný subjekt nevydaly publikaci, která by se jmenovala Tábor v Letech, fakta a mýty," uvedli v prohlášení Slačka s Horváthovou.

Tehdejší prezident Václav Klaus v roce 2005 řekl, že tábor nebyl „koncentrační tábor v tom slova smyslu," s tím, že tábor nebyl určen pro Romy, ale „pro ty, kteří odmítli pracovat". Klausův názor vyvolal pobouření v řadách romských organizací i politiků.

Témata:  Tomio Okamura koncentrační tábor Lety Václav Klaus

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 13:08

Tohle se nečekalo. Anna Slováčková a moment, který chce zažít každý umělec

Anna Slováčková bojuje se zákeřnou rakovinou, ale zároveň se snaží pokračovat i v normálním osobním i pracovním životě. Jejím posledním počinem v hudební kariéře je duet s rapperem Lipem. Právě on nyní prozradil, jak se písničce daří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy