reklama

Komunisty rozhořčilo dřívější vyjádření ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO) o chystaném dodatku k memorandu. Původně se dnes měly sejít vyjednávací týmy, nakonec jednali jen šéfové KSČM a ANO.

„Pro nás je ochrana českého přírodního bohatství zásadní věcí. Pokračovat na nulitním dokumentu bylo pro KSČM zcela nepřijatelné," zdůraznil Filip.

Tento týden Babiš Hünera zkritizoval za špatnou komunikaci ohledně memoranda a s odvoláním na usnesení Sněmovny prohlásil, že dokument není platný. Kabinet dal podle Babiše za úkol Hünerovi dojednat právní nezávaznost dokumentu.

"Vyjasnili jsme si naše neshody a KSČM se vrací k jednání s hnutím ANO. Ochrana nerostného bohatství ČR je pro nás naprosto zásadní věc. Kromě lithia je prioritou i voda, která by se měla dost znovu pod kontrolu státu. Lithium nám dává možná poslední šanci nastartovat českou ekonomiku a dohnat nejvyspělejší země světa. Podmínkou však je, aby z těžby lithia měla prospěch celá společnost, nesmí se obohatit jen několik jednotlivců, jak se stalo v minulém čtvrtstoletí pravidlem," uvedl Filip na facebooku. 

KSČM podle Filipa nezávisle na vládě připravuje mimo jiné rozbor právního stavu povolení průzkumu ložiska kovu a navazujícího práva těžby i toho, nakolik jsou případně potřebné změny horního zákona.

Ohledně programu nového kabinetu je pro KSČM důležitý plán růstu minimální mzdy a důchodů, sociální dávky, ochrana nerostného bohatství a vody, převzetí vodních zdrojů do veřejných rukou a zavedení obecného referenda, vyjmenoval Filip.

Experti obou stran se podle něho budou opět scházet od příštího týdne, například v úterý má být schůzka k všelidovému hlasování. "Pracovní týmy začínají reálně dohadovat shody, nebo neshody v programech, kam můžeme dojít," řekl předseda KSČM.

Podle něho bude také důležité, zda se do jednání zapojí sociální demokraté. K tomu je ale podle Filipa nutné vyčkat na výsledky sjezdu ČSSD.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama