Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby by vyhrálo hnutí ANO. O druhé místo je rvačka

Anfrej Babiš /ANO/ v OVM
Anfrej Babiš /ANO/ v OVM
Foto: Reprofoto ČT

Praha - V lednovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se tradišně zjišťovala podpora politických stran a ochota veřejnosti zúčastnit se parlamentních voleb. Podle modelu má největší podporu ANO (30,5 %), poté v podstatě shodně ČSSD (12,5 %), Piráti (12,5 %) a ODS (12 %).

Všem dotazovaným s volebním právem, byla položena otázka týkající se volební účasti. Na otázku odpovědělo kladně 66 % dotázaných („rozhodně ano“ 38 % a „spíše ano“ 28 %), 28 % záporně („spíše ne“ 10 %, „rozhodně ne“ 18 %). Zbytek dotázaných (6 %) zvolil odpověď „nevím“.

Podle získaných dat je deklarovaná volební účast vyšší než reálná účast v parlamentních volbách v říjnu 2017 (60,8 %). Toto navýšení může být způsobeno obdobím sběru dat, které probíhalo mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, uvedl soc.cas.cz.

Do modelu vstupují respondenti na základě deklarované volební účasti vždy s vahou podle zvolené odpovědi. Osoby, které zvolily odpověď „rozhodně ano“ mají pravděpodobnost 100 %, „spíše ano“ 75 %, „spíš ne“ a „nevím“ 25 %. "U respondentů, kteří zvolili možnost „rozhodně ne“ předpokládáme nulovou pravděpodobnost účasti a na otázku na volbu strany již neodpovídají," uvedli autoři průzkumu.

ANO: 30,5 %

ČSSD: 12,5 %

Piráti: 12,5 %

ODS: 12 %

KSČM: 8 %

SPD: 7,5 %

Lidovci: 5 %

TOP 09: 4 %

STAN: 3 %

Svobodní: 1,5 %

Zelení: 1,5 %

Témata:  volební preference průzkumy volby Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

14. září 2025 19:05

Jaroslav Satoranský popsal poslední setkání s kameramanem Františkem Němcem (†92)

Česko se v pátek rozloučilo s legendárním a uznávaným televizním kameramanem Františkem Němcem, k jehož největším počinům patří Krkonošské pohádky. Před kamerou v nich zářil Jaroslav Satoranský, který nechyběl na smutečním obřadu a promluvil o svém vztahu s filmařem. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Energetika, ilustrační fotografie.

Komentář

Kdy fixovat ceny energií? Vyplatí se sledovat i vývoj v Německu

Okamžitá cena velkoobchodní elektřiny v Německu dnes klesla nejníže od začátku letošního roku, na úroveň 8,83 eura za megawatthodinu. Signalizuje takto nízká cena na klíčovém evropském trhu také možné další zlevnění elektřiny v Česku, které je na německý trh poměrně úzce navázané? Vyplatí se českým domácnostem posečkat s fixací cen elektřiny, ale i plynu, jehož cenový vývoj je s vývojem cen elektřiny spjatý?