Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KSČM vyzvala sociální demokracii ke zvážení podpory vlády ANO

KSČM
KSČM
Foto: Martina Učňová / INCORP images

Praha - Komunisté čekají, kam jednání o možné podpoře vlády nasměrují schůzky šéfů obou stran s prezidentem Milošem Zemanem. Babiš se Zemanem hovořil v neděli večer, předseda KSČM Vojtěch Filip navštíví Hrad ve středu odpoledne.

Minulý týden jednaly expertní týmy ANO a KSČM o konkrétních prioritách programu, například o zavedení sektorové daně či systému růstu minimálních mezd. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš popsal tato setkání jako sondáž, konzultace či seznámení. Experti ANO podle něj žádný z návrhů KSČM hned nezavrhli. "Ale také se nedá říct, že bychom viděli vstřícnost," popsal jednání.

Filip na stranickém webu napsal, že komunisté navrhli zavedení sektorové daně ve výši 24 procent (19 procent běžná daň pro právnické osoby plus pět procent finanční sektor). "Výnos zvýšené části ve výši pět procent chceme vázat na Státní fond rozvoje bydlení. Záměrem tohoto opatření je získat finance na výstavbu nájemního bydlení a podpory výstavby komunitního bydlení pro důchodce," uvedl.

Doplnil, že KSČM navrhla také zvýšit daň z dividend pro nerezidenty jako nástroj regulace odlivu zisku do zahraničí a růst minimální mzdy v následujících třech letech v hodnotě dvojnásobku růstu HDP.

"Všechny tyto naše návrhy jsou ve shodě s částí ČSSD. Vyzývám ČSSD, aby nás v tomto našem úsilí podpořila a zvážila podporu nově vznikající vládě jakoukoliv formou," uvedl.

Při hledání podpory pro druhou Babišovu vládu jednalo zatím hnutí ANO s komunisty a hnutím SPD například o prosazení zákona o obecném referendu či o postoji k těžbě surovin. Jednání s ČSSD Babiš přerušil s tím, že počká, až volební sjezd určí nové vedení strany. Sjezd v neděli Hamáčka jednáním s ANO pověřil.

Témata:  KSČM Vojtěch Filip EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2025 19:11

Karel Šíp a pořad, na který se zapomnělo. Moderátor kápl božskou

Karel Šíp je už dvacet let na televizních obrazovkách se svou Všechnopárty, která ale zdaleka není jeho prvním pořadem. Známý moderátor v nové knize zavzpomínal na relaci, jejíž trvání nebylo dlouhé. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy