Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud řeší střelbu u tábora pro romské dětí

Romské děti
Romské děti
Foto: Reprofoto ČT

Děčín - Případ střelby do vzduchu u tábora romského sboru bude děčínský soud projednávat minimálně do června. Blízcí obžalovaného Martina Kouta dnes vypověděli, že s hlukem ze sousedního rekreačního střediska se potýkají dlouhá léta.

Soud potrestal Kouta původně trestním příkazem. Muž proti němu podal odpor, a proto soudce nařídil hlavní líčení. Státní zástupce viní Kouta z výtržnictví. Podle právní kvalifikace případu mu hrozí až dva roky vězení.

Incident se odehrál v létě 2016 v Jiřetíně pod Jedlovou, kde byl na táboře romský sbor. "Děti byly pochopitelně bujaré, takže výskaly, samotné proběhnutí kolem sousedova domu ovšem trvalo asi minutu. Ten pán na ně ovšem vylítl a začal na ně pokřikovat: 'Vy černý cigáni běžte do ...', a podobná hesla. Pak vystřelil do vzduchu," uvedla již dříve vedoucí romského sboru Ida Kelarová.

Kout se hájí tím, že do vzduchu střílel v rámci výcviku svého psa. Jeho rodina v domě žije asi osm let, předtím nemovitost sloužila jako rodinná chalupa. Koutova manželka dnes u soudu řekla, že hluk z rekreačního areálu, se kterým sousedí, je dlouhodobý. "Hluk je tam sedm až osm měsíců v roce. Opakovaně jsme to řešili i s majitelem, ale k ničemu to nevedlo," uvedla u soudu.

V areálu se podle ní střídají školy v přírodě, dětské tábory či oslavy a svatby a hluk je často do pozdních nočních hodin. "Manžel si někdy bere i prášky na spaní a špunty do uší, aby se vyspal," doplnila jeho manželka. Na dotaz soudu rodina uvedla, že hlučnost řešila jen stížnostmi, občanskoprávní žalobu nikdy nepodala.

Témata:  romové dětské tábory Ústecký kraj

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 20:06

Lucie Bílá se tajně vdala

Zpěvačka Lucie Bílá si k nadcházejícím šedesátým narozeninám nadělila ten nejkrásnější možný dárek. Fanouškům o víkendu vyrazila dech oznámením, že už téměř měsíc nosí příjmení Filipi. Svatbu se svým dlouholetým partnerem Radkem (42) se jí podařilo dokonale utajit až do sobotního večera, kdy na sociálních sítích změnila svůj status na „šťastně vdaná“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Macinka přichází na zasedání nové vlády

Hnutí Duha hrozí kvůli nařčení z terorismu právními kroky

Představitelé českých ekologických organizací čelí v posledních dnech bezprecedentním výrokům ze strany vládních činitelů. Zelený kruh, zastřešující asociace ekologických spolků, se ostře ohradil proti jednání vládního zmocněnce Filipa Turka a místopředsedy vlády Petra Macinky. Podle ekologů tito politici zneužívají své postavení k zastrašování a používají rétoriku, která do demokratického právního státu nepatří.