Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyjednávání o vládě: Ministerstvo obrany pro ČSSD? Hamáček z toho nadšený není

Jan Hamáček /ČSSD/
Jan Hamáček /ČSSD/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Předseda ČSSD Jan Hamáček by uvítal, kdyby za sociální demokracii ve vládě zasedli členové strany, kteří nejsou poslanci. O postech nechtěl konkrétně mluvit. Ministerstvo obrany ale podle něj není resort, na kterém by mohla jeho strana prosazovat svůj program.

Hamáček se s vedením hnutí ANO sejde ve středu. "Tam se evidentně ukáže, že jsou nějaké spory a budeme je na jednání řešit," řekl dnes v pořadu Partie v televizi Prima. V současné době se podle něj budou řešit především programové otázky.

Podle Hamáčka jsou v sociální demokracii rozdílné názory na to, zda by měla do vlády vyslat odborníky nebo poslance. Poznamenal, že by to měli být lidé ze sociální demokracie, ale nemusí to být nutně členové Poslanecké sněmovny. Na otázku, zda on sám ve vládě zasedne, Hamáček řekl, že to je na vyjednávání. "Samozřejmě vyjednávám pro sociální demokracii, nikoli pro sebe nebo pro (místopředsedu ČSSD) Jiřího Zimolu. Uvidíme, jak se dohodneme. Celý svůj život se věnuji zahraniční bezpečnostní politice, to je něco, kde se cítím silný," řekl.

Hamáček také řekl, že ministerstvo obrany není z hlediska prosazování sociálnědemokratického programu "úplným esem". "Rozumím tomu, že by Andrej Babiš chtěl vyřešit situaci na ministerstvu obrany, protože se tam čtyři roky nic za Martina Stropnického nedělo, nenakupovalo se, pak přišla Karla Šlechtová, prohlásila, že bylo všechno špatně a začala všechno předělávat," podotkl.

Dodal, že hnutí ANO na obraně nic nepředvedlo a "možná by si chtělo tu svou personální bídu" vyřešit tím, že ministerstvo přenechá ČSSD. "My tady nejsme od toho, abychom řešili personální problémy hnutí ANO, my chceme prosazovat náš program. A to na ministerstvu obrany asi úplně nejde," podotkl.

Témata:  Jan Hamáček Sociální demokracie (SOCDEM) hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

13. června 2026 13:20

Deštivé počasí prospělo českým řekám. Trend se obrátí už příští týden

Červnem vypuklo meteorologické léto, což je roční doba, na kterou čekají i vodáci. Počasí jim ale zprvu moc nepřálo. V posledních dnech se ale situace zlepšila, potvrzují to také informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dálnice, ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičů vyprší platnost průkazu. Na úřad už se chodit nemusí

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.