Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna systému voleb do Senátu? Jednokolový systém není nutný, myslí si odborníci

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Experti se domnívají, že změna systému voleb do Senátu ze dvoukolového na jednokolový není nutná. Výhodnější by ale byl australský systém se stanovením pořadí kandidátů.

Vyplynulo to z vyjádření odborníků z univerzit na dnešním semináři k úpravám volebního systému do Senátu, který ve Sněmovně uspořádala Česká pirátská strana.

Jednokolový způsob voleb do horní komory podle australského vzoru navrhla skupina senátorů. Senát začne jejich novelu projednávat na dubnové schůzi. Podle návrhu by voliči nově na jednom lístku stanovovali pořadí kandidátů, přičemž hlasy pro neúspěšné kandidáty by se připočítávaly úspěšnějším. Na rozdíl od britského jednokolového systému by tak nepropadly.

Ústavní právník Marek Antoš z Karlovy univerzity na návrhu ocenil to, že by lidé museli povinně určit pořadí pouze tří kandidátů. Nebyli by tak nuceni se rozmýšlet, zda určit pořadí i pro adepty, které by nijak podpořit nechtěli. 

Politolog Roman Chytilek z Masarykovy univerzity uvedl, že nízká účast ve druhém kole voleb souvisí s tím, že mnoho lidí by si muselo volit jen menší zlo. "Voliči potřebují raději nějakou pozitivní alternativu," řekl. Politolog Jakub Charvát z Metropolitní univerzity vidí navrhované změny v tom, že pokud by lidé zaškrtli pouze jednoho favorita, jejich hlas by se stal neplatným. Přesto by ale změnu spíše podpořil. 

Návrh počítá s tím, že pokud by některý z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu prvních pořadí, přerozdělovaly by se mezi úspěšnější kandidáty hlasy odevzdané nejméně úspěšnému adeptovi, a to podle pořadí, jak se úspěšnější uchazeči na jeho hlasovacích lístcích umístili. Nejvíce by takto dodatečně získal ten kandidát, kterého by voliči nejméně úspěšného kandidáta zařadili nejčastěji na druhé místo.

Přepočítávání hlasů by podle předlohy neprováděly okrskové volební komise, ale Český statistický úřad (ČSÚ). Komise by měly povinnost pouze hlasovací lístky očíslovat, zvolené pořadí na každém z lístků přepsat do počítače a odeslat ke zpracování ČSÚ. 

Podobný systém by se podle Antoše mohl do budoucna uplatnit i při prezidentských volbách, vyžadovalo by to ale změnu ústavy.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.