reklama

Obžaloba tvrdila, že Marešová v letech 2010 až 2014 podávala pacientům na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Chtěla si tak prý ulehčit práci. Soudy ženu osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly.

Marešová, která po svém obvinění strávila 14 měsíců ve vazbě, se dnešního jednání u Obvodního soudu pro Prahu 2 zúčastnila. Uvedla, že za hlavní újmu pokládá to, jak stíhání zhoršilo její psychický stav.

Kvůli odškodnění se Marešová loni v lednu obrátila na ministerstvo spravedlnosti. Požadovala celkem 4,9 milionu korun, a to za nezákonné stíhání, za nemajetkovou újmu způsobenou nuceným pobytem ve vazbě, za škodu způsobenou na zdraví, za ušlý zisk a za náklady na znalecké posudky. V žádané sumě zohlednila i medializaci svého případu. Ministerstvo jí vyhovělo pouze částečně, a proto se žena zbytku nároku domáhá žalobou.

Mezi Marešovou a ministerstvem zůstává sporné především to, zda vyplatit peníze za ztížení společenského uplatnění a jaká by měla být výše přiměřeného finančního zadostiučinění za nezákonné trestní stíhání.

Podle zástupce ministerstva Michala Sladkého není zcela zřejmé, jakým výpočtem dospěla autorka posudku o ztížení uplatnění k částce 1,9 milionu korun, a není zjevná ani příčinná souvislost mezi zdravotním stavem a trestním stíháním. Navrhl proto, aby soud znalkyni Alenu Gayovou při příštím jednání vyslechl, čemuž soudkyně Zdeňka Burdová vyhověla.

Ohledně nezákonného rozhodnutí o trestním stíhání přiznalo ministerstvo Marešové 272.000 korun z tehdy požadované částky 1,3 milionu. Nyní zdravotní sestra požaduje víc, konkrétně 2,1 milionu. "Není jasné, na základě čeho částku zvyšuje," podotkl zástupce úřadu.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama