reklama

Prezident Miloš Zeman doporučoval Babišovi, aby o vládě nyní jednal s hnutím SPD a KSČM, část představitelů ANO k tomu měla výhrady. A vedení hnutí jim dalo za pravdu. 

Výbor hnutí ANO ukládá vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD, uvedl na twitteru předseda hnutí a premiér v demisi Andrej Babiš. Předchozí jednání s ANO minulý týden ukončili sociální demokraté.

ČSSD zdůvodnila ukončení předchozího vyjednávání tím, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO uváděli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana rozhodnutí ANO komentoval na Twitteru. "Za rozhodovaní o vyjednávacím postupu nesl, nese a ponese plnou odpovědnost pan premiér. Prezident republiky je moderátorem debat zastupců parlamentních stran," uvedl. 

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ČTK napsal, že soudci kroku ANO budou voliči, plnou odpovědnost za něj nese hnutí ANO. "Soudci tohoto kroku budou voliči. ČSSD je strana ověnčená skandály, nikdy neplnila sliby a dlouhodobě nemůže garantovat hlasy svých poslanců," zopakoval své výhrady k sociálním demokratům Okamura.

"Tak to vypadá, že budeme svědky pokračující přetahované o ministerstvo vnitra," okomentoval nejnovější vývoj předseda TOP 09 Jiří Pospíšil 

Ani šéf ODS Petr Fiala není příliš optimistický. "Pokud dnešní rozhodnutí hnutí ANO znamená obnovení možnosti, že Česko bude mít vládu s účastí/podporou komunistů, je to pouze krok z deště pod okap," myslí si

reklama