Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skauting je na vzestupu, skautů už je přes 60 000

Mládež, ilustrační fotografie
Mládež, ilustrační fotografie
Foto: KreBul.cz **www.krebul.cz**

Praha - Po celé ČR je 2148 skautských oddílů, na jejichž fungování se podílí zhruba 7000 dospělých dobrovolníků. V posledních letech zřejmě skautů přibývá i díky dětem ze silných ročníků narozených kolem roku 2008. Za posledních 12 let mírně stoupl podíl dětí ve skautu proti dospělým. Děti tvoří zhruba dvě třetiny členů.

Zhruba o třetinu vzrostl od roku 2006 počet skautů. V současnosti je jich 60.522. Za poslední rok byl nárůst členů českého skauta nejvyšší, a to přibližně o 2700.

Nejvíc je skautů v Jihomoravském kraji, kde jich oddíly navštěvuje 8921, následuje Středočeský kraj s 8030 členy, v Praze působí 7389 skautů. V Jihomoravském kraji přibylo za poslední rok vůbec nejvíce skautů, a to 644. Naopak nejméně skautů má Karlovarský kraj. Je jich tam 732. Před ním jsou na posledních místech Ústecký a Liberecký kraj, kam se ke skautu hlásí 2015, respektive 2607 lidí.

V Ústeckém kraji byl nicméně za poslední rok nejúspěšnější nábor v poměru k počtu členů. Přibylo tam 180 skautů, což je nárůst o 9,81 procenta. Podle předsedy Krajské rady Junáka - českého skauta v Ústeckém kraji Aleše Zemana je to výsledek práce z předchozích let, kdy se Junák zaměřil více na vzdělávání a do svého programu zapojil i další mládežnické organizace.

Naopak v Karlovarském kraji, který má nejmenší počet obyvatel, skautů ubylo. "Bohužel některá střediska děti již nepřijímají - protože nemají vedoucí, kteří by byli kvalifikovaní a mohli děti vést," uvedl mediální zpravodaj tamější Krajské rady Junáka - českého skauta Martin Dvořák. Příčinu vidí v tom, že se kvůli špatné nabídce práce mnoho mladých lidí z kraje stěhuje jinam a populace v kraji postupně stárne.

Skauting se v Česku těší důvěře rodičů, z nichž mnozí byli v dětství sami skauti a nyní chtějí dopřát podobné zážitky potomkům. "Na rozdíl od kroužků zaměřených na výkon nebo na jednu konkrétní činnost skaut poskytuje prostředí, které je schopné přijmout jakékoliv dítě - ať má mimořádný talent, nebo je plaché či trochu nemotorné," uvedla Trojak. Lákadlem je podle ní také program, který je atraktivní i pro současnou "počítačovou" generaci - tradiční aktivity typu lasování, vaření na ohni či uzlování doplňují moderní sporty či práce s GPS navigací.

Jedná se o největší hnutí pro děti a mládež na světě. Vzniklo v roce 1907 v Anglii. V současnosti se mu ve 216 zemích světa věnuje přibližně 50 milionů dětí a mladých lidí. V Česku se v sobotu 21. dubna stovky skautů vydají na mohylu Ivančena, která je vzpomínkou na skauty popravené nacisty v roce 1945. V úterý 24. dubna pak na různých akcích oslaví svátek svého patrona svatého Jiří.

Témata:  skauti život děti dětské tábory

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.