Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokuta za podezřelé hrozny platí, Templářské sklepy se stížností neuspěly

Sudy s vínem
Sudy s vínem
Foto: Pixmac

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost Templářských sklepů Čejkovice, které dostaly v roce 2011 pokutu pět milionů korun od Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Podle soudu je stížnost zjevně neodůvodněná, vyplývá z usnesení zveřejněného na webu soudu. Jelikož proti tomuto rozhodnutí není přípustné odvolání, zřejmě tím definitivně končí spor kvůli pokutě, kterou vinařský podnik dostal za to, že dodal na trh víno z hroznů neznámého původu a označil je za české. Generální ředitel Pavel Pastorek ČTK řekl, že o usnesení neví a nemůže ho komentovat.

Předseda senátu Tomáš Lichovník v usnesení konstatoval, že "zásah Ústavního soudu připadá v úvahu toliko při zjištění nejzávažnějších pochybení, představujících porušení ústavně zaručených základních práv a svobod, zejména pak pokud by závěry obecných soudů byly hrubě nepřiléhavé a vykazovaly znaky libovůle". Uvedl, že "podle náhledu Ústavního soudu se všemi relevantními námitkami stěžovatelky zabývaly již obecné soudy".

Podnik dodal na trh víno již v roce 2009. Sankce byla za vícero pochybení. Bylo to nevedení řádné evidence o původu hroznů, porušení povinnosti "oznamovat úplné a pravdivé údaje" Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému, uvádění produktů neznámého původu do oběhu, uvádění spotřebitele v omyl, pokud jde o původ produktů, nepředložení evidenčních knih a opakované nesplnění uložených opatření.

Vinařské družstvo tehdy vyrobilo 1,1 milionu litrů vína, které nechala inspekce stáhnout z trhu. Výrobce zpracoval 1250 tun hroznů neznámého původu.

Původně výrobce uspěl u soudů, avšak potravinářská inspekce podala kasační stížnost, která celý spor obrátila v její prospěch, a od té doby zněly všechny další rozsudky ve prospěch inspekce.

V souvislosti s tímto případem také na jaře 2014 Krajský soud v Brně potrestal dodavatele Templářských sklepů Jana Bartoně, který vozil do vinařství maďarské a slovenské hrozny. Podle Bartoně to firma věděla. Společnost však od něj vymáhá 109 milionů korun jako odškodné za víno, které musela stáhnout.

Templářské sklepy Čejkovice ročně vyrobí zhruba šest milionů lahví vín včetně sektů. Patří k největším firmám v oboru. Vinařské družstvo bylo v Čejkovicích založeno v roce 1936. Po znárodnění komunisty bylo obnoveno v roce 1992. Firma má asi 60 zaměstnanců a 110 hektarů vlastních vinic. Tržby v roce 2016 dosáhly 210 milionů korun, zisk čtyř milionů.

Témata:  Ústavní soud ČR SZPI pokuty víno

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.