Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pardubické letiště projde rekonstrukcí, vznikne nová pojezdová dráha

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Pardubice - Společnost East Bohemian Airport (EBA), která v Pardubicích provozuje civilní letiště, uvažuje o stavbě pojezdové dráhy pro malá letadla. S investicí odhadem za 12 milionů korun město Pardubice jako většinový akcionář firmy předběžně souhlasí.

Zastupitelé dnes podpořili záměr výstavby a směnečný program v maximální výši 12 milionů korun. Pokud bude EBA stavět, musí se zadlužit u banky, jež bude chtít za úvěr záruky, které poskytne město.

Rozhodnutí zastupitelstva dává ředitelce EBA Haně Šmejkalové prostor jednat s investorem, který chce v Pardubicích stavět hangár pro malá letadla. K tomu je nutná pojezdová dráha, která ho propojí se vzletovou a přistávací dráhou.

"Potřebujeme vědět, jestli dráhu můžeme stavět, nebo ne. Jsou na tom závislé další investice. Zájemce chce stavět hangár a v budoucnu administrativní budovu," řekla Šmejkalová.

Malá letadla nyní parkují na hlavní stojánce, novým zázemím by se letišti uvolnilo místo pro dopravní letadla, která převážejí mnohem víc cestujících.

Šmejkalová zároveň upozornila, že jednání jsou na počátku, investice se může a nemusí uskutečnit. Variantou také je, že by letiště postavilo pojezdovou dráhu i hangár, pokud to bude výhodnější. Záměr v květnu projedná valná hromada, vyjádřit se bude muset ještě třetinový vlastník akcií, Pardubický kraj.

Letiště odbavuje lety z nového terminálu za 267 milionů korun. Zprovoznilo ho na přelomu ledna a února. Po několika letech úbytku cestujících především z Ruska letišti opět přibývá přepravených lidí. Loni přepravilo 88.000 cestujících, což je téměř třikrát víc než předloni. V roce 2013 však terminálem prošlo bezmála o 100.000 pasažérů víc.

Témata:  letectví a letadla doprava Pardubice letiště

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.