Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi jako nejhorší v Evropě? Výzkum ukázal, jak jsme na tom s migranty

uprchlíci, ilustrační fotografie
uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Brusel - Nejnovější evropský výzkum veřejného mínění Eurobarometr se zaměřil na integraci a vztah jednotlivých zemí k uprchlíkům. Opět se prokázalo, že střední a východní Evropa je k nim a jejich přijímání daleko chladnější než západoevropské země. A co Češi?

V případě imigrace se Češi prokázali, že jsou naprostí skeptici. Pro 49% dotázaných Čechů jsou přistěhovalci problémem. Opačný názor tedy, že jsou pro nás příležitostí, projevilo pouze 10% dotázaných. To, že nejsou ani příležitostí ani problémem si myslí 32%.

Češi se tak ocitli spolu se Slováky, Bulhary nebo Maďary mezi nejskeptičtějšími národy. Vůbec nejhůře vidí migraci Řekové. Pro 63% z nich je to problém. Naopak tradičně největší optimisté jsou Švédové a Lucemburčané. Jen pro 19% Švédů je imigrace problém, a naopak 45% v ní vidí příležitost. Pro Evropany v průměru je pak imigrace problém pro 38%, výzva je to pro 20% obyvatel a ani jedno 32%.  

Situace je překvapivě jiná v hodnocení úspěšnosti integrace imigrantů do společnosti. Pro 58% dotázaných Čechů je v České republice integrace prováděna úspěšně. Naopak 35% si myslí, že cizinci se u nás neintegrují.

Nejpozitivnější jsou pak Irové. Podle 80% z nich je integrace úspěchem. Pouhých 16% si myslí opak. Nejskeptičtější jsou Bulhaři. Jen 24% věří v úspěšnou integraci, 55% pak tvrdí opak. Překvapivě se na chvostu imigračních optimistů objevilo Švédsko. Podle 52% Švédů je integrace uprchlíků neúspěšná, a jen 42% si myslí, že vše probíhá jak má.   V Evropě je pak pro 54% obyvatel integrace úspěchem a pro 30% není.

Pro úspěšnou integraci je pro Čechy nejdůležitější, aby cizinec mluvil místním jazykem (94%), platil daně (90%), chodil do práce (90%) a přijal hodnoty naší společnosti (86%). Naopak pouze 49% se vyjádřilo pro aktivní působení v místních sdruženích nebo politice.

Více než 83% lidí podpořilo jako nejlepší integrační prostředky kurzy jazyka, 80% pak kurzy pro integraci a 77% je pro předškolní výchovu malých uprchlíků. Pouze 55% je pro zavedení dalších antidiskriminačních opatření a jen 45% by udělilo uprchlíkům volební právo.

Oproti průměru EU (55%) si Češi (71%) myslí, že imigranti zvyšují kriminalitu, a že jsou zátěží pro sociální systém. V to věří 65% lidí, zatímco průměr v Evropě je jen 56% dotázaných. V to, že berou práci místním věří 53% Čechů a jen 39% Evropanů.

Jen 22% Čechů vědělo, jaký je podíl cizinců v obyvatelstvu České republiky (podle českého statistického úřadu je to 4,1 %). Jen 18% z nás má mez cizinci přátele a 6% je má v příbuzenstvu. Naopak 76 % nemá mezi cizinci žijícími v naší zemi ani příbuzné ani přátele.

O imigracích a cizincích je podle svého mínění dobře informováno jen 25% obyvatel ČR. Špatně nebo vůbec je to pak 75%. Pro 20% lidí média informují o cizincích a uprchlících příliš negativně. Opačný názor, tedy že se informuje až příliš pozitivně má 22%. Polovina dotazovaných si myslí, že média informují objektivně.

Průzkumu se vloni v říjnu zúčastnilo celkem 28080 lidí ze všech států EU. Z ČR pak bylo dotazováno 1027 lidí.

Témata:  EU Imigranti z Afriky a Blízkého Východu průzkumy uprchlíci Češi

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.