Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko bude od příštího týdne předsedat radě organizace proti chemickým zbraním

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Praha - Česká republika bude od příštího týdne předsedat Výkonné radě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Roli předsedkyně druhého nejvýznamnějšího orgánu seskupení bude od 12. května vykonávat stálá představitelka Česka při OPCW Jana Reinišová. Letos se rada zabývala například použitím chemických zbraní v Sýrii nebo případem otráveného agenta v Británii. Úkolem předsedy je pomoci při hledání kompromisů mezi členskými státy, řekla Reinišová ČTK.

"Role předsedy spočívá ve svolávání zasedání, navrhování programu ve spolupráci s technickým sekretariátem OPCW a zejména v řízení samotného jednání. Předseda ve své funkci působí nestranně a snaží se hledat dohodu či kompromis mezi všemi členskými státy. Téma je pro organizaci pořád stejné od jejího založení - zabránit použití chemických zbraní kýmkoliv kdekoliv na světě," uvedla Reinišová.

Výkonná rada řídí činnost OPCW v průběhu roku. Tvoří jí státy zastupující jednotlivé světové regiony. Z nich je na rotačním principu vždy na rok volen předsedou velvyslanec jedné země z dané regionální skupiny. Rada zasedá pravidelně třikrát až šestkrát do roka. V mezidobí mohou být v případě potřeby svolávána i zvláštní zasedání k projednání závažných aktuálních otázek - letos se na nich zabývala chemickými útoky v Sýrii nebo otravou někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Posláním OPCW je dosažení světa bez chemických zbraní. Členské země, kterých je 192, se k tomuto cíli zavázaly při vstupu do organizace. Povinností států je nahlásit své zásoby nebezpečných látek a postupně je likvidovat. Na plnění závazků dohlížejí inspektoři organizace.

Témata:  Česká republika chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.