Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Metnar odvolal ředitele rozvědky Šaška

Ministerstvo vnitra ČR
Ministerstvo vnitra ČR
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Ministr vnitra Lubomír Metnar navrhl postavit ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška mimo službu a vláda dnes žádosti vyhověla. Informovaly o tom servery Respekt.cz a iDnes.cz.

Odvolání Šaška, který stojí v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) od léta 2014, souvisí podle Metnara s vyšetřováním hospodaření této tajné služby.

"Zahájil jsem řízení o zproštění funkce ředitele civilní rozvědky. Zítřejším dnem nabude na právní účinnosti," řekl Metnar serveru iDnes.cz. O Metnarově kroku už byl informován předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek (ODS), uvedl iDnes.

Šašek je postaven mimo službu, dokud nebudou vyřešeny kontrolní procesy ohledně hospodaření tajné služby, sdělil Metnar webu Aktuálně.cz. "Pan generál mi stále dokola tvrdil, že je vše v pořádku. Jeho vyjádření z posledního týdne už mě nepřesvědčila," řekl Metnar pro Aktuálně. Dodal, že svým krokem chce zajisti objektivitu vyšetřování podezření týkajících se hospodaření tajné služby.

Šašek vede ÚZSI od července 2014. Vedením tajné služby pověřil Metnar nového Šaškova náměstka Radka Musílka, uvedl server Aktuálně.cz.

ÚZSI je civilní rozvědkou. Úkolem služby je chránit Českou republiku proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení a jejich komponent, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně.

Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra.

Témata:  vláda Ministerstvo vnitra České republiky politici Lubomír Metnar

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy