Lucemburk/Praha - Česká republika podala u soudu v Lucembursku kasační stížnost proti loňskému verdiktu, podle kterého společnost Diag Human může vymáhat po Česku svůj nárok dosahující nyní 13,5 miliardy korun. Jednání před lucemburským Nejvyšším soudem začíná dnes. Napsal to server Hlídacípes.org. Diag Human se soudí s ČR v několika zemích kvůli nerealizovaným obchodům s krevní plazmou.
"Ministerstvo zdravotnictví ČR může potvrdit, že na den 17. května 2018 bylo nařízeno jednání před Nejvyšším soudem v Lucembursku ve věci kasační stížnosti podané Českou republikou," cituje server mluvčí ministerstva Gabrielu Štěpanyovou. Další postup řízení ani datum rozhodnutí soudu podle ní zatím nejsou známy.
Kasační stížnost proti pravomocnému rozsudku z loňského dubna nemá odkladný účinek a Diag Human již vloni nechal v Lucembursku obstavit některé české účty u 24 bank. Česko ale zatím v Lucembursku o žádné peníze nepřišlo. "O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace," uvedl už loni mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Jde tedy pravděpodobně o nevyužívané účty s minimální či nulovou hotovostí.
Zmrazené účty má Česko v Lucembursku také u Clearstream Banking, což je jedna z hlavních světových organizací, jejichž prostřednictvím vlády vypořádávají platby za státní dluhopisy. Slouží i pro vypořádání emisí zahraničních státních dluhopisů České republiky. Ani zde ale Česko o žádné peníze dosud nepřišlo.
Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o miliardy korun za údajně ušlý zisk.
Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun, která narůstá o úroky. U soudů v dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl.
Soudní spor v Lucembursku začal v roce 2011. Opírá se o takzvanou Newyorskou úmluvu "o výkonu cizích rozhodčích nálezů", píše server. "Rozhodnutí lucemburského Nejvyššího soudu se vztahuje pouze k otázce uznání sporného rozhodčího nálezu z roku 2008 pro území Lucemburska a týká se případné exekuce nálezu v rámci této jurisdikce," uvedla Štěpanyová. Podle serveru ale není vyloučeno, že se Diag Human pokusí o exekuci českého majetku i mimo Lucembursko na základě nařízení EU o "evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech", které je platné od loňského ledna.
Témata: kauza: Diag Human, soudy, Česká republika
Související
28. června 2019 13:09
4. července 2018 10:21
15. června 2018 20:46