reklama

Serveru Hlídacípes.org to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, které stát ve sporu zastupuje. "Ano, jedná se o pravdivou informaci. ČR zvažuje možnost opravného prostředku před mezinárodním soudem," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. 

Jde o první zahraniční jurisdikci, která dala firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy s konečnou platností za pravdu v nárocích, v nichž se domáhá naplnění rozhodnutí české arbitráže z roku 2008.

Aktuálně si firma sídlící v Lichtenštejnsku nárokuje přes 13,5 miliardy korun, nyní tak může usilovat o exekuci majetku České republiky až do této výše. Každý den kvůli úrokům nárok narůstá o 1,3 milionu Kč. Firma již vloni nechala obstavit vybrané české účty u celkem 24 bank v Lucembursku.

Česko tam ale dosud o žádné peníze nepřišlo a ministerstvo zdravotnictví říká, že "Česká republika samozřejmě i nadále činí veškeré potřebné kroky k ochraně svého majetku a zájmů". Česká republika nemá v tuto chvíli na zahraničních bankovních účtech žádné finanční prostředky, proto nepředpokládáme žádnou újmu," dodala Štěpanyová.

Zástupci Diag Human už ale dříve upozornili na to, že od ledna 2017 platí nařízení EU o "evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech" a exekuce českého majetku je podle nich možná i mimo Lucembursko, kdekoli v EU. 

Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o miliardy korun za údajně ušlý zisk.