Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muž kryl zločince, dostal trest za křivou výpověď

Soudy, ilustrační fotografie
Soudy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Soud poslal do vězení svědka za to, že lhal při výpovědi, aby pomohl čtveřici mužů obžalovaných a později odsouzených za těžké ublížení na zdraví a zbavení osobní svobody. Patrik Teichner se podle nepravomocného verdiktu snažil krýt skupinu, která fyzicky týrala a poté uvěznila svého zaměstnance. Z justiční databáze vyplývá, že Teichnerovo odvolání proti uloženému sedmiměsíčnímu trestu za křivou výpověď bude příští týden projednávat pražský městský soud.

Případ se týká násilí, k němuž došlo 19. října 2014 v rodinném domě v Sadově na Karlovarsku. Čtyřiadvacetiletý muž tam přijel za svým zaměstnavatelem, kolotočářem Jindřichem Schmiedem, a dostal se s ním do fyzického konfliktu. Schmied si přivolal tříčlennou posilu - svého stejnojmenného syna a Jaroslava Kleina s Miroslavem Mertou.

Útočníci mladíka svázali, bili ho a v noci ho pomocí elektrické kladky zvedli za nohy hlavou dolů do zhruba metrové výšky, kde ho nechali viset několik hodin. Také ho postřelili vzduchovkou do hrudníku. Poté ho v domě připoutali k topení. Muži se podařilo utéct po pěti dnech, ve vážném stavu skončil v nemocnici.

Všechny čtyři muže uznal vinnými plzeňský krajský soud a uložil jim nepodmíněné tresty odnětí svobody. Při odvolání projednávaném 8. června 2016 před pražským vrchním soudem přišel svědek Teichner s tvrzením, že vše se odehrálo jinak. Napadeného mladíka prý totiž v době, kdy měl viset na kladce, viděl sedět v dílně rodinného domu v Sadově a tentýž den večer jej prý odvezl do Karlových Varů, přičemž o dva dny později ho potkal na burze v jiné obci.

Soudci dospěli vzhledem k ostatním důkazům k závěru, že Teichner nemluvil pravdu. Čtveřice mužů tak definitivně skončila za mřížemi a ze svědka se stal obviněný. Obvodní soud pro Prahu 4 letos v únoru konstatoval, že se Teichner dopustil křivé výpovědi. "Vědomě uvedl v rozporu se zjištěnou objektivní realitou lživé údaje," stojí v rozsudku, který má ČTK k dispozici.

Podle trestního zákoníku spáchá křivou výpověď ten, kdo jako svědek nebo znalec před soudem, státním zástupcem, policistou v trestním řízení nebo před sněmovní vyšetřovací komisí uvede nepravdu o okolnosti, která má podstatný význam pro rozhodnutí, případně takovou okolnost zamlčí. Hrozí za to šest měsíců až tři roky vězení.

Témata:  soudy Praha justice trest

Související

Aktuálně se děje

11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy