trest

Anna Šabatová

Bič na rodiče? Zvažuje se zákon, který by jim zatnul tipec

Domov

Česko by mělo zvážit zákaz fyzických trestů u dětí. Na dnešní konferenci k 30. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte to v Praze řekla ombudsmanka Anna Šabatová. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) ČTK řekla, že by se k případnému zákazu klonila, záleželo by ale na jeho formulování v legislativě. Podle říjnových údajů mezinárodní iniciativy pro ukončení fyzického trestání dětí platí úplný zákaz ve 23 zemích EU.

Věznice, ilustrační fotografie

Nejvyšší soud odmítl dovolání vražedkyně. Janáková si odpyká 30 let.

Domov

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Petry Nové, dříve Janákové, jež si má odpykat 30 let ve vězení za loupežnou vraždu sběratele a další nedokonané trestné činy. S dovoláním neuspěl ani Martin Herzán, za návod k vraždě si má odpykat osm let. Na nejvyšší instanci se vůbec neobrátil bývalý manžel vražedkyně Jaroslav Janák, jemuž justice pravomocně vyměřila 28 let.

Soudy, ilustrační fotografie

Muž kryl zločince, dostal trest za křivou výpověď

Domov

Praha - Soud poslal do vězení svědka za to, že lhal při výpovědi, aby pomohl čtveřici mužů obžalovaných a později odsouzených za těžké ublížení na zdraví a zbavení osobní svobody. Patrik Teichner se podle nepravomocného verdiktu snažil krýt skupinu, která fyzicky týrala a poté uvěznila svého zaměstnance. Z justiční databáze vyplývá, že Teichnerovo odvolání proti uloženému sedmiměsíčnímu trestu za křivou výpověď bude příští týden projednávat pražský městský soud.

Vězení, ilustrační fotografie

Svět

Američan dostal za vraždu doživotí, čin ale nespáchal

Washington - Ve Spojených státech v noci na dnešek vyšel po 18 letech z vězení David Robinson, který byl odsouzen k doživotí za vraždu, kterou nespáchal. Robinsonovo nespravedlivé uvěznění americká média popisují jako symbol právního zmaru, neboť již pár let po vraždě se k činu přihlásil někdo jiný a svědek, na jehož základě byl Robinson odsouzen, se přiznal, že si výpověď vymyslel. I tak ale dlouhé roky trvalo, že byl než Robinson osvobozen.

soudy

Exprezident Peru byl po devíti měsících propuštěn na svobodu

Svět

Lima - Peruánský exprezident Ollanta Humala a jeho manželka Nadine Herediová budou propuštěni z vazby, v níž strávili devět měsíců. Rozhodl o tom dnes ústavní soud. Osmnáctiměsíční vazbu nařídil loni v červenci jiný místní soud kvůli obvinění exprezidenta a jeho ženy z korupce. Oba obvinění odmítají a soud s nimi zatím ani nezačal. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press.

Ilustrační fotgrafie

Americký komik Cosby byl uznán vinným ze znásilnění

Svět

Norristown - Soudní porota dnes shledala amerického komika Billa Cosbyho vinným z omámení a znásilnění Andrey Constandové v roce 2004. Osmdesátiletému Cosbymu hrozí až deset let vězení. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Věznice, ilustrační fotografie

Pracovníka sběrny napadl tyčí, teď dostal 13 let

Domov

Brno - Krajský soud v Brně dnes poslal za pokus o vraždu na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby napadl v jedné z výkupen kovů tamního pracovníka a způsobil mu vážná poranění hlavy. Muž vinu popřel. Hrozilo mu až 18 let vězení. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy