Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprezident Peru byl po devíti měsících propuštěn na svobodu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Lima - Peruánský exprezident Ollanta Humala a jeho manželka Nadine Herediová budou propuštěni z vazby, v níž strávili devět měsíců. Rozhodl o tom dnes ústavní soud. Osmnáctiměsíční vazbu nařídil loni v červenci jiný místní soud kvůli obvinění exprezidenta a jeho ženy z korupce. Oba obvinění odmítají a soud s nimi zatím ani nezačal. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press.

Humala, který vládl Peru v letech 2011 až 2016, a jeho žena měli podle prokuratury dostat úplatky od brazilské stavební firmy Odebrecht. Humala je měl použít na prezidentskou kampaň v roce 2011 i v roce 2006, kdy se o nejvyšší úřad v zemi ještě pokoušel neúspěšně.

Firma Odebrecht stojí v centru obřího korupčního skandálu v Brazílii, v roce 2016 ale vyšlo najevo, že uplácela vysoké politiky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky. V Peru čelí podezření z přijímání úplatků od ní všichni prezidenti, kteří stáli v čele země roku 2001.

Na exprezidenta Alejandra Toleda vydalo Peru mezinárodní zatykač a žádá jeho vydání po USA, exprezident Alan García žije v Madridu a někteří ho také viní, že dostal od Odebrechtu v roce 2006 peníze na volební kampaň.

Minulý měsíc odstoupil kvůli podezření z korupce a vazbám na firmu Odebrecht Humalův nástupce v úřadu prezidenta Pedro Pablo Kuczynski.

Témata:  Peru politici soudy trest korupce

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.