Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprezident Peru byl po devíti měsících propuštěn na svobodu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Lima - Peruánský exprezident Ollanta Humala a jeho manželka Nadine Herediová budou propuštěni z vazby, v níž strávili devět měsíců. Rozhodl o tom dnes ústavní soud. Osmnáctiměsíční vazbu nařídil loni v červenci jiný místní soud kvůli obvinění exprezidenta a jeho ženy z korupce. Oba obvinění odmítají a soud s nimi zatím ani nezačal. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press.

Humala, který vládl Peru v letech 2011 až 2016, a jeho žena měli podle prokuratury dostat úplatky od brazilské stavební firmy Odebrecht. Humala je měl použít na prezidentskou kampaň v roce 2011 i v roce 2006, kdy se o nejvyšší úřad v zemi ještě pokoušel neúspěšně.

Firma Odebrecht stojí v centru obřího korupčního skandálu v Brazílii, v roce 2016 ale vyšlo najevo, že uplácela vysoké politiky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky. V Peru čelí podezření z přijímání úplatků od ní všichni prezidenti, kteří stáli v čele země roku 2001.

Na exprezidenta Alejandra Toleda vydalo Peru mezinárodní zatykač a žádá jeho vydání po USA, exprezident Alan García žije v Madridu a někteří ho také viní, že dostal od Odebrechtu v roce 2006 peníze na volební kampaň.

Minulý měsíc odstoupil kvůli podezření z korupce a vazbám na firmu Odebrecht Humalův nástupce v úřadu prezidenta Pedro Pablo Kuczynski.

Témata:  Peru politici soudy trest korupce

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.