Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprezident Peru byl po devíti měsících propuštěn na svobodu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Lima - Peruánský exprezident Ollanta Humala a jeho manželka Nadine Herediová budou propuštěni z vazby, v níž strávili devět měsíců. Rozhodl o tom dnes ústavní soud. Osmnáctiměsíční vazbu nařídil loni v červenci jiný místní soud kvůli obvinění exprezidenta a jeho ženy z korupce. Oba obvinění odmítají a soud s nimi zatím ani nezačal. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press.

Humala, který vládl Peru v letech 2011 až 2016, a jeho žena měli podle prokuratury dostat úplatky od brazilské stavební firmy Odebrecht. Humala je měl použít na prezidentskou kampaň v roce 2011 i v roce 2006, kdy se o nejvyšší úřad v zemi ještě pokoušel neúspěšně.

Firma Odebrecht stojí v centru obřího korupčního skandálu v Brazílii, v roce 2016 ale vyšlo najevo, že uplácela vysoké politiky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky. V Peru čelí podezření z přijímání úplatků od ní všichni prezidenti, kteří stáli v čele země roku 2001.

Na exprezidenta Alejandra Toleda vydalo Peru mezinárodní zatykač a žádá jeho vydání po USA, exprezident Alan García žije v Madridu a někteří ho také viní, že dostal od Odebrechtu v roce 2006 peníze na volební kampaň.

Minulý měsíc odstoupil kvůli podezření z korupce a vazbám na firmu Odebrecht Humalův nástupce v úřadu prezidenta Pedro Pablo Kuczynski.

Témata:  Peru politici soudy trest korupce

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.