reklama

Nejúspěšnější deskové hry na světě, Monopoly, která se na českém trhu začala prodávat až po roce 1989, se celosvětově dosud prodalo přes 300 milionů kusů. Hry Člověče, nezlob se, která se sériově vyrábí přes 100 let, se na celém světě prodalo přes 60 milionů kusů.

Dostihy a sázky patří mezi nejoblíbenější deskové hry v Česku, ročně se prodá kolem 20.000 kusů. Podle údajů e-shopu Alza.cz se hra drží na třetím místě v prodejích deskových her, první jsou Monopoly Junior - Ledové království a na druhém je hra Carcassonne.

Desková hra Dostihy a sázky se na pulty obchodů dostala v roce 1984. Deník Rudé právo tehdy hru odsoudil a zkritizoval. Poukázal na kapitalistické praktiky a nerespektování socialistické morálky. Článek však paradoxně zapůsobil opačně a vyvolal u lidí obrovský zájem. Tiskárna ani nestačila tak vysokou poptávku pokrýt. Kapacitně mohla totiž vyrobit pouze 7000 kusů za měsíc. Dostihy a sázky se staly podpultovým zbožím. Lidé, kteří si je nemohli koupit, překreslovali herní plán na papír a vyráběli si své vlastní.

Během 34 let prošla hra několika inovacemi. Jak se zlepšovaly výrobní technologie, tak se měnilo grafické zpracování a vybavení hry. V roce 2010 vyšly Dostihy a sázky také ve verzi Junior pro menší děti od pěti let, která se též těší velké oblibě. Princip je stejný jen pravidla zjednodušena a doplněna o zábavné prvky.

"V nové hře se hráči pohybují po známém herním plánu pomocí dvou kostek, tudíž rychleji a průchod startem je mnohem záludnější. Mění se i způsob získávání koní, aby všichni hráči měli možnost zakoupit ty nejlepší koně i v případě, že zrovna minuli políčko s fialovou stájí," uvedl ředitel společnosti Dino Toys Jan Šlemín. Do hry jsou přidány i strategické prvky, aby hráči mohli ovlivnit její průběh a nebyli odkázáni čistě na náhodu.

Rodinnou českou firmu Dino Toys se sídlem v Mnichově Hradišti založil v roce 1993 autor hry Dostihy a sázky Ladislav Mareš. Dnes je největším českým výrobcem hračkářského sortimentu. Skupina vyrábí vedle svých nelicenčních výrobků i vlastní produkty v licenci Walt Disney, Krtečka od Zdeňka Millera nebo postavičky známé z večerníčků České televize.

Loading...
reklama