Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko přispěje na válečné hroby v cizině čtyři miliony, část peněz poputuje do Ruska

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - Česká republika dá na péči o české válečné hroby letos opět čtyři miliony korun. Rozhodla o tom dnes vláda. Stejně jako v minulosti je většina peněz určena na opravu, obnovu či výstavbu válečných hrobů v Rusku a na Ukrajině. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

"Vláda České republiky schválila návrh ministryně obrany Karly Šlechtové na poskytnutí peněžních darů do zahraničí na péči o české válečné hroby v roce 2018 v celkové výši čtyř milionů korun," uvedl Fajnor. "Peněžní dary budou použity výhradně na obnovu českých válečných hrobů a pomníků, a to zejména československých legionářů, kteří se svými oběťmi před sto lety zásadním způsobem zasloužili o vznik Československa," dodal.

Asi 1,8 milionu korun půjde podle něj na výstavbu a rekonstrukci válečných hrobů československých legionářů padlých v Rusku v letech 1918 až 1920 v boji proti bolševikům. Částka ve výši 1,4 milionu korun je plánována na obnovu válečných hrobů československých vojáků na Ukrajině z období první i druhé světové války.

Na rekonstrukci kašny na pietním místě věnovaném padlým československým parašutistům ve Velké Británii ministerstvo obrany vyčlení 250.000 korun a na výstavbu pomníku českým dobrovolníkům padlým v srbské armádě v roce 1916 v sousedství jejich hromadného hrobu v Rumunsku 201.000 korun.

Pietní místo bude vybudováno také v srbském Dublje, a to na počest padlých rakousko-uherských vojáků pocházejících z území dnešní České republiky. Náklady budou 136.000 korun. Na pietní místo věnované spojeneckým vojákům padlým při a po vylodění v Normandii je vyčleněno 135.000 korun. Na pravidelnou roční údržbu pomníků českých vojáků, kteří zemřeli v mírových misích v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině, dá obrana 95.000 korun.

Péče o válečné hroby náleží do působnosti ministerstva obrany. Které hroby a památníky budou opraveny, doporučuje komise pro válečné hroby. Zasedají v ní zástupci několika ministerstev, Československé obce legionářské a Svazu měst a obcí.

Za válečný hrob je považováno místo, kde jsou pohřbeny ostatky lidí, kteří zahynuli kvůli své aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí. Počítá se k nim i místo, kde jsou pohřbeni odbojáři nebo oběti vojenských operací z období války. Válečným hrobem je i evidované místo s nevyzvednutými ostatky nebo pietní místo jako pamětní deska, pomník, památník nebo obdobný symbol připomínající válečné události a jejich oběti.

Témata:  vláda Ministerstvo obrany České republiky Armáda České Republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.