Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celníci neuspěli ve sporu s firmou FAU. Jejich postup byl absurdní, uvedl soud

Celní správa
Celní správa
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Generálního ředitelství cel kvůli dodatečným platebním výměrům pro firmu FAU. Výměry se týkaly spotřební daně z minerálních olejů za květen a červen 2013. Krajský soud v Ostravě označil postup celníků za absurdní a formalistický, jeho rozhodnutí je nyní potvrzené i nejvyšší instancí správního soudnictví, zjistila ČTK z úřední desky.

V řízení před NSS jako účastník nefigurovala přímo firma FAU, ale společnost Konreo jako její insolvenční správce. NSS zatím zveřejnil jen stručný výrok, na odůvodnění má měsíční lhůtu, většinou verdikt publikuje dříve.

Obchodník s pohonnými hmotami FAU, který skončil v důsledku kroků finanční správy v konkurzu, se loni ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert. Babiš několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu.

NSS už loni potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě o nezákonnosti zajišťovacích příkazů, kvůli kterým firma FAU skončila v insolvenci a konkurzu. Úředníci po FAU v podstatě vymáhali daň z přidané hodnoty (DPH) za jeden obchod dvakrát.

Ve sporu s celníky šlo o spotřební daň z minerálních olejů za květen a červen 2013. Firma tvrdila, že oleje neuváděla do volného oběhu, přivážela je v režimu podmíněného osvobození od daně z Rakouska do daňového skladu Agropodniku v Polné u Jihlavy.

"Výklad zastávaný daňovými orgány je pouhým formalismem míjejícím se s účelem a smyslem institutu podmíněného osvobození od spotřební daně. V nyní posuzovaném případě je rozhodné, že přeprava byla ukončena za přítomnosti pracovníků daňového orgánu v daňovém skladu, který byl daňovými orgány řádně povolen jako místo přímého dodání," stojí v loňském rozhodnutí ostravského soudu, které zamítnutím kasační stížnosti potvrdil NSS.

Opavská firma FAU aktuálně figuruje v případu podezření z daňových úniků za čtvrt miliardy korun. Je obviněno 16 lidí a dvě firmy. Podle policie vytvořili obvinění v roce 2013 uměle řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

Témata:  celníci Nejvyšší správní soud (NSS) ekonomika

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:01

Počet mrtvých v Pásmu Gaz překročil 34 tisíc

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy