reklama

Dohoda s ANO podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa stojí na principu jednorázové podpory vzniku menšinového kabinetu. "Pak na toleranci v průběhu volebního období s tím, že sedm programových priorit se stává součástí programového prohlášení. Priority bude předkládat vláda, poslanci KSČM budou mít právo předkládat další návrhy podle svého programu a vláda nebude zdržovat projednávání těchto návrhů," popsal Filip dohodu s ANO. Nestane se pak podle něj jako v minulých volebních obdobích, že návrhy KSČM plénum ani neprojedná.

"Vládě (dohoda) umožňuje dělat cokoliv, co není ve shodě s námi. My se nezavazujeme podpořit to, co není součástí našich priorit," uvedl Filip. Týká se to zejména zahraniční a obranné politiky, rozpory v těchto oblastech jsou podle Filipa důvodem, proč komunisté nemohou kabinet podpořit užší spoluprací. Odmítl současně, že komunisté mají personální požadavky na účast v orgánech státních firem.

Pro podporu druhé Babišovy menšinové vlády mají komunisté sedm podmínek programového charakteru. Kabinet by měl podle nich prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před "zcizením do zahraničních rukou".

Pokud by ANO nepostupovalo v souladu s prioritami, budou komunisté postupovat podle dohody, která obsahuje i dohodovací řízení. "Pokud dopadne negativně, tak samozřejmě ta smlouva bude vypovězena," uvedl Filip. KSČM by se tak podle něj přidala na stranu těch, kteří chtějí vládě vyslovit nedůvěru. "Pokud se přidáme na tu stranu, tak samozřejmě těch (potřebných) 101 hlasů dosáhneme," uvedl.

2 komentáře (Poslední 16.06. 09:02) Napište svůj názor

reklama