
Brexit: Britská vláda zmírňuje požadavky ohledně irské pojistky

Kolik je na celém světě peněz? Na vyjádření jejich hodnoty čísla nestačí

Komunisté chtějí schodek maximálně 30 miliard pro rok 2020

Babiš slíbil starostům Chomutovska změny v dávkách na bydlení

Zloději loni lidem ukradli z peněženek 589 milionů korun
reklama
Západonilskou horečku zavlekli do ČR patrně migrující ptáci, od nich se nakazili i komáři. Infikované komáry našli vědci na jižní Moravě. "Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice," řekl Mladé frontě Dnes epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Virus izolovali specialisté u komára rodu Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků. Komáři se však mohou adaptovat i do městských podmínek.
"Zatím v Česku nevíme o případu, že by se západonilská horečka přenesla z komára na člověka. Riziko ale existuje a každý by si měl pořídit kvalitní repelent," uvedl Šebesta. Nákazu západonilskou horečkou u komárů zjistili jihomoravští epidemiologové během pravidelných kontrol. "Nedá se přesně říci, kolik jich může být. Z celkového množství komárů možná několik procent," dodal Šebesta.
U většiny (75 %) infikovaných probíhá infekce zcela bezpříznakově, ostatní pacienti mají příznaky připomínající chřipku. U méně než 1 % pacientů ovšem dochází k ohrožení života v důsledku zánětu mozku a mozkových plen s nepříznivou prognózou, zejména pak u osob starších 50 let. Encefalitida (zánět mozku) se projevuje vysokými horečkami, bolestí hlavy, třesem, zmateností a paralýzou. V poslední době se západonilská horečka vyskytuje také v regionech USA a východní Evropy. Poprvé byl tento virus izolován v roce 1937 v Ugandě. Na území Československé republiky byl poprvé prokázán v roce 1972 na jižním Slovensku (Malacky). Proti západonilské horečce zatím neexistuje očkování ani následná léčba.