reklama

Před terminálem čekají na padlé vojáky jejich rodiny, představitelé armády v čele se zástupcem náčelníka generálního štábu Jiřím Balounem, prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) a další představitelé státu. 

V době příletu speciálu se rozezněly zvony v katolických kostelech a chrámech na památku padlých vojáků Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25). Muže zabil v neděli sebevražedný atentátník, když byli na hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám.

Armádní speciál vstoupil do českého vzdušného prostoru v 15:50, při cestě do Prahy ho od hranic doprovodily gripeny. Po přistání letadlo přijede po letištní ploše k pozůstalým, vojáci vyzvednou ze stroje rakve zakryté národními vlajkami a uloží je na katafalky. 

Rozloučit se s padlými vojáky přijeli mimo jiné ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), Metnar, bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) nebo členové sněmovního branného výboru. Smuteční akt provází také mimořádná pozornost médií.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) padlé vojáky v úterý na návrh náčelníka generálního štáb Aleše Opaty povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama