Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský student Ševcov chce po Česku odškodnění ve výši 1,3 milionu

Soudy
Soudy
Foto: Pixmac

Praha - Ruský anarchista Igor Ševcov požaduje od českého státu odškodné 1,3 milionu korun, mimo jiné za způsobenou nemajetkovou újmu či za náklady vynaložené na právní zastoupení. Podle soudu ale musí Šencov upřesnit, jakých konkrétních částek se domáhá.

Ševcov čelil obžalobě ze žhářského útoku na dům tehdejšího ministra zahraničí Martina Stropnického, stíhán byl také za pomoc při posprejování vězeňské zdi. Nakonec byl veškerých obvinění zproštěn, ale až poté, co se ho zastal Nejvyšší soud. "Igor byl vyhlášen za teroristu, lidi ho poznávali na ulicích. Užil si svoje a má dodnes zdravotní problémy," shrnul jeho advokát Pavel Kožoušek důsledky trestního řízení.

Ministerstvo spravedlnosti se Ševcovovi loni omluvilo za nezákonný postup a přiznalo mu 360.000 korun. Z této částky bylo 92.000 za tříměsíční vazbu, 103.000 za náklady na obhajobu a zbytek za to, že byl Ševcov vůbec stíhán.

Student pražské filozofické fakulty nyní v žalobě požaduje 1,3 milionu, podle svého advokáta nad rámec toho, co mu již vyplatilo ministerstvo. "Vycházíme z toho, jak to cítí on. Já samozřejmě jako právník vím, že takovéhle částky se nevyplácejí," poznamenal Kožoušek.

Právník z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Zbyněk Řezáč dnes u Obvodního soudu pro Prahu 2 vznesené požadavky odmítl. Mimo jiné upozornil, že nárok na nemajetkovou újmu je už promlčený, protože Ševcov podal žalobu "naprosto opožděně". Kožoušek s tímto názorem nesouhlasí. 

Soudkyně Zdeňka Burdová pokládá tvrzení v žalobě za neurčitá a nařídila studentovu právníkovi, aby je doplnil. Jednání proto odročilo naneurčito.

Témata:  odškodnění soudy

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy