Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oběti násilí ze srpna 1969 by mohly získat odškodnění, KSČM skřípe zuby

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Česká televize

Skupina poslanců v čele s Vlastimilem Válkem (TOP 09) připravila návrh zákona na odškodnění obětí násilí při protikomunistických demonstracích v srpnu roku 1969. Pro předlohu získal podporu všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM, uvedla v dnešní tiskové zprávě TOP 09. Sněmovna by mohla návrh schválit ještě tento rok, hlasovat by o něm mohla zrychleně v prvním čtení.

"Nápad na podání tohoto zákona vznikl už loni, kdy jsem si v Brně připomínal výročí úmrtí Danuše Muzikářové. Ta byla 21. srpna 1969 zastřelena během protikomunistických demonstrací při výročí okupace Československa. Na její počest byl v Brně loni pojmenován, do té doby bezejmenný, park. Mám však za to, že oběti komunistického režimu, respektive jejich pozůstalí, by měli být za tyto činy odškodněni. Na to se bohužel více než 50 let nemyslelo," uvedl Vlastimil Válek (TOP 09), který návrh zpracoval.

Zákonodárci navrhují odškodnění nejbližších příbuzných obětí. Připomněli, že český Parlament před 15 lety přijal zákon k odškodnění obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy. S dluhem vůči obětem represí z roku 1969 se ale podle poslanců stát vypořádat stále nedokázal.

"Zejména ve velkých městech došlo k řadě incidentů demonstrantů s bezpečnostními složkami, jejichž příslušníci protiprávně (tedy bez rozkazu či aniž by to bylo nutné k odvrácení přímého ohrožení jejich životů) použili střelné zbraně proti demonstrantům. Po těchto incidentech zůstalo několik mrtvých a na pět desítek zraněných občanů z řad demonstrantů či kolemjdoucích," uvedla TOP 09.

Podle strany oficiální statistiky z října 1969 hovoří o pěti mrtvých, pěti těžce zraněných a 26 lehce zraněných lidech. "Historikové ovšem předpokládají počty vyšší," poznamenala strana. Návrh zákona předpokládá náklady na státní rozpočet 2,5 až 4,5 milionu korun.

Témata:  okupace 1968 TOP 09 KSČM odškodnění zákony

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy