Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smutné výročí srpnové okupace: Závislost na silné nedemokratické zemi je smrtící

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Česká televize

Brněnské oběti srpnové okupace roku 1968 i při ročním výročí z roku 1969 uctili dnes v Brně jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (za ANO) a župan partnerského Trnavského kraje Jozef Viskupič. Květiny položili na Moravském náměstí u pamětní desky Danuše Muzikářové, která zemřela po střelbě na náměstí při ročním výročí událostí. Památku uctila i primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) a další politici.

V roce 1968 při okupaci zemřeli v Brně tři muži, o rok později byla při výročí zastřelená osmnáctiletá studentka Muzikářová i o deset let starší Stanislav Valehrach. "Pamatuju si, že v roce 1968 jely kolem našeho domu v Židenicích ruské tanky. O rok později vím, že byla situace složitá a rodiče z toho byli nervózní," připomněl si Šimek srpnové události z let 1968 a 1969. Podle něj je potřeba, aby si především mladá generace připomínala tehdejší dobu.

Před 52 lety Brňané od ranních hodin sledovali okupační vojska v ulicích. O rok později proti okupaci demonstrovali. Příslušníky VB nebo LM byli zastřeleni dva lidé - Stanislav Valehrach a Danuše Muzikářová. Koláže připravili: Michal Doležel a Lenka Křikavová #1968 #1969 pic.twitter.com/y9AQj9NiLX

— Události Brno (@UdalostiBrno) August 21, 2020

Květiny položil i Viskupič. "Je to jedna z historických událostí, která nás spojuje. Jako historik vím, co rok 1968 znamenal, byl to zásah do obou národů. Tehdy byla deziluze, normalizace vzala mnoha lidem sny. Dnes jsme uctili člověka, kterému vzala i život," řekl Viskupič.

Podle Vaňkové je potřeba si událost připomínat. "Svoboda je tou největší hodnotou, která ale nemusí být vždy samozřejmostí," řekla Vaňková.

Loni dostal park v centru Brna u Místodržitelského paláce jméno po Danuši Muzikářové, která tam má i pamětní desku.

Události srpna 1968 jsou poučením, že závislost na jakékoliv nedemokratické zemi je smrtící a přináší nesvobodu. Při dnešním pietním aktu u příležitosti 52. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). 

V proslovu ocenil lidi, kteří se ani po událostech srpna 1968 nenechali zlomit a kladli odpor. "Byli tu hrdinové, kteří se nevzdali svobody, nenechali zlomit svůj charakter kvůli svým ambicím, dětem, tomu, že měli strach. Ale bojovali, nevzdali se, neutekli, za to jim chci poděkovat," uvedl.

Srpnové události podle něj přináší poučení, že závislost na jakékoliv silné nedemokratické zemi je smrtící. "Přináší lámání charakterů, mrtvé, těžce zraněné, nesvobodu, ztrátu nezávislosti, svébytnosti, suverenity," uvedl. Tyto hodnoty jsou důležitější než hmotné výhody, dodal. Zopakoval tak podobné argumenty, kterými odůvodnil svou cestu na Tchaj-wan, kam se chystá vyrazit příští týden přes odpor Číny či kritiku dalších českých ústavních činitelů.

Vystrčil zmínil i situaci v Bělorusku, kde desetitisíce demonstrantů denně vyzývají k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož znovuzvolení ve volbách 9. srpna podle nich bylo zfalšované a neplatné. "Když někomu kolem nás hrozí to samé, co nás potkalo v roce 1968, nemůžeme proti tomu být lhostejní," apeloval. Ocenil současně české ústavní činitele, že se děním v Bělorusku zabývají.

Místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS) uvedl, že srpen 1968 nelze zužovat na geopolitiku, a tím ho zlehčovat. "V tomto případě geopolitika na sebe vzala tvář sprostého zločinu a zvůle," řekl. Okupace byla přepadením a nezákonnou vojenskou agresí, dodal. "Nikdy nesmíme zapomenout na roli komunistů v těchto událostech a v tom, co následovalo," řekl.

Srpen 1968 podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ukázal, že v dobrých dobách může být v čele státu prakticky kdokoliv, ale vážná krize prověří, kdo na to má a kdo ne. "Tu cenu za nekompetentní vedení pak platí všichni. Chaos a nepřipravenost protagonistů pražského jara vystřídala panika a snaha zachránit si vlastní existenci," uvedl. Tanků se podle něj aktuálně Česko bát nemusí, selhání elit ano.

Dolní komoru na ceremoniálu u rozhlasu zastoupil Fiala, vládu pak vicepremiéři Hamáček a Alena Schillerová (za ANO). Věnce kladli mimo jiné pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či slovenský velvyslanec v ČR Petr Weiss. Na místo dorazila zhruba třicítka pamětníků událostí srpna 1968. Členové čestné stráže měli při ceremoniálu nasazené roušky s ohledem na epidemii covidu-19.

K budově Českého rozhlasu přinesli dříve dopoledne květiny například ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministryně práce Jana Maláčová (oba ČSSD).

U liberecké radnice uctil @AndrejBabis památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Liberec byl před 52 lety po Praze druhým nejcitelněji postiženým městem. Zemřelo devět lidí a zraněných bylo 45. pic.twitter.com/kgyLU5ZVcA

— Úřad vlády ČR (@strakovka) August 21, 2020

Úřad vlády informoval, že premiér Andrej Babiš (ANO) uctil památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy u liberecké radnice. V Libereckém kraji má program celé dopoledne. Babiše při projevu v Praze před dvěma lety na Vinohradské třídě vypískaly stovky lidí.

Témata:  Brno okupace 1968 VIII.68 Jana Vaňhová Miloš Vystrčil Petr Fiala Andrej Babiš Praha

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy