Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko prohrálo soud. Za likvidaci Jukosu má zaplatit astronomické odškodné

Michail Borisovič Chodorkovskij
Michail Borisovič Chodorkovskij
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Rusko musí akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos zaplatit odškodné více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Rozhodl o tom dnes odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance, podle kterého Rusko tuto částku platit nemuselo. Agentura Reuters uvedla, že proti rozhodnutí se ještě lze odvolat k nejvyššímu soudu. Ruské ministerstvo spravedlnosti již oznámilo, že tak učiní.

O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v Haagu. V dubnu 2016 ale okresní soud v Haagu rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že "mezinárodní arbitráž neměla žádnou pravomoc zasahovat do těchto záležitostí jako rozhodce".

"Soud rozhodl ve prospěch ruské strany. Odvolací soud ale stanovil, že tento verdikt je chybný. Znamená to, že rozhodnutí mezinárodní arbitráže znovu platí," citovala agentura TASS z vyjádření odvolacího soudu.

Někdejší nejbohatší Rus a hlavní vlastník Jukosu Michail Chodorkovskij dnešní verdikt odvolacího soudu přivítal. "Kreml v Haagu prohrál. Potvrdilo se i to, že v případu nešlo o daně, ale o boj proti politickým oponentům," uvedl podle ruské redakce BBC.

This is massive news.It validates GML’s belief that the initial decision to overturn the 2014 judgment was “fundamentally flawed”, and it should embolden Georgia, Ukraine, and others (@billbrowder) who are seeking to hold the Russian State legally accountable for its actions. https://t.co/J07yzBydyf

— Andrew Foxall (@DrewFoxall) February 18, 2020

Naopak podle ruského ministerstva odvolací soud ignoroval argumenty Ruska, zejména "skutečnost, že bývalí akcionáři Jukosu nebyli poctivými investory". "Nad společností získali kontrolu pomocí celé řady nezákonných kroků, včetně spiknutí a podplácení," cituje list Kommersant z vyjádření ministerstva. Podle něj se akcionáři také vyhýbali placení daní, firmu tunelovali či se dopouštěli praní špinavých peněz. Kreml se zdržel vyjádření.

Ruská média a právní experti upozorňují, že bývalí akcionáři Jukosu teď kvůli uspokojení svých pohledávek mohou žádat obstavení ruského majetku v zahraničí, jak se už dělo po rozhodnutí arbitráže v roce 2014, například v Belgii a ve Francii.

"To se bohužel může stát," řekl agentuře Interfax Andrej Kondakov, jehož centrum právní ochrany zastupuje ruské zájmy. Očekává, že se Rusko během tříměsíční lhůty odvolá. Bude zároveň argumentovat, že Rusko s arbitráží nesouhlasilo a že tato rozhodnutí nejsou právně v pořádku.

"Je to významná porážka Ruska," řekl listu Kommersant právník Ilja Račkov o rozhodnutí odvolacího soudu a dodal, že kromě odškodnění by měla Moskva vyplatit rovněž úroky. Celková suma se tak podle dalšího experta, Andreje Panova, může vyšplhat k 55 miliardám dolarů.

"Rozhodnutí odvolacího soudu je konečné," řekl listu Vedomosti Anton Imennov z moskevské kanceláře Pen & Paper. "Protože rozhodnutí je pravomocné, už v nejbližší době můžeme čekat novou vlnu obstavování majetku a aktiv Ruska v zahraničí," dodal. Právník Maxim Kulkov poznamenal, že posuzovat odvolání Ruska u nejvyššího soudu může trvat celá léta.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Oligarcha Chodorkovskij byl jako oponent Kremlu v roce 2003 zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.

V srpnu 2006 Jukos vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. Soud v Nizozemsku před třemi lety rozhodl, že ruské úřady firmu Jukos donutily zbankrotovat, protože jí nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky.

Témata:  Rusko Michail Chodorkovskij 1 odškodnění

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy