Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku jsou tisíce lidí nakažených virem HIV

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Praha - Za prvních sedm měsíců letošního roku byla v ČR nově zjištěna nákaza virem HIV u 121 lidí, což je zhruba polovina loni odhalených případů. Celkový počet případů HIV vzrostl od 80. let na 3281.

V červenci byla v Česku zjištěna nákaza virem HIV nově u 11 lidí. Přes výkyvy v jednotlivých letech odborníci pozorují rostoucí trend nákazy. Virus se přenáší hlavně mezi muži, kteří mají sex s muži.

Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze. ČTK je dnes poskytl Miroslav Hlavatý ze společnosti Red Ribbon, která poskytuje poradenství v boji proti AIDS.

V červenci lékaři zjistili infekci u 11 lidí, z toho u deseti mužů. Pět z nich jsou gayové či bisexuálové. Jeden muž se nakazil zřejmě při užívání drog injekční stříkačkou. Dále jde o dva muže, kteží měli pohlavní styk, s jednou ženou. U dvou dalších mužů se zdroj infekce zatím hledá.

Z celkového počtu 121 nově nakažených za prvních sedm měsíců tohoto roku bylo 111 mužů a deset žen. Nejvíce případů HIV přibylo letos v březnu, a to 22. V dubnu byl virus zjištěn u 20 lidí, v únoru u 19 a v lednu u 17. V květnu a v červnu odhalili lékaři stejný počet 16 nově nakažených. Od 80. let tak diagnostikovali onemocnění HIV celkem u 3281 lidí, z toho bylo 2826 mužů a 455 žen.

V červenci lékaři zaznamenali také sedm nových případů poslední fáze infekce, tedy onemocnění AIDS, uvedl Hlavatý. Dva lidé na tuto nemoc zemřeli. Od začátku roku přibylo pacientů s AIDS 27. Od 80. let se tak v ČR onemocnění rozvinulo v AIDS u 617 lidí a podlehlo mu 291 nakažených, z toho 237 mužů.

Téměř polovina nových případů HIV z července, a to pět mužů, uvádí podle Hlavatého jako své obvyklé bydliště Prahu, kde je nemocných nejvíce ze všech krajů. Po jednom novém pacientovi bydlí v kraji Středočeském, Karlovarském, Pardubickém, Jihočeském, Jihomoravském a v Kraji Vysočina, v němž je pacientů s HIV nejméně.

Podle Hlavatého lidé stále někdy podceňují riziko nákazy a zapomínají, že proti viru HIV zatím neexistuje žádný lék. Mnozí také podle odborníků přicházejí pozdě na testování. Dorazí až s prvními příznaky či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. Včasným odhalením nemoci a léčbou se podle lékařů dá předejít rozvinutí viru HIV v nemoc AIDS.

Nákaza virem HIV se může přenést z infikovaného člověka nechráněným pohlavním stykem, krví nebo z těhotné ženy na zatím nenarozené dítě. Vir napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství zhruba do šesti týdnů po nakažení prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Témata:  HIV (RNA virus z rodu lentivirus) lékaři

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy