Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Školství se stane prioritou rozpočtu. Jaké budou učitelské platy?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Koalice se dnes shodla, že školství bude ve státním rozpočtu na rok 2017 prioritou. Během června se má ještě jednat o platech učitelů. Na stole jsou dva návrhy.

Školské odbory požadují desetiprocentní nárůst platů učitelů i nepedagogických pracovníků. Nároky obou skupin pracovníků ve školství se budou řešit odděleně, o růstu platů nepedagogů se bude rozhodovat společně s ostatními státními zaměstnanci.

"Koaliční strany podpořily požadavek na nárůst ohodnocení tak, aby se minimálně začali učitelé přibližovat ostatním profesím," uvedla tisková mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Vedle desetiprocentního růstu platů, který podporuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), je ve hře i varianta s každoročním růstem po pěti procentech v následujících třech letech. O této možnosti Valachová hovoří jako o "plánu B".

Ministryně požaduje vedle peněz na platy učitelů ještě finanční zajištění zákonných nároků. Jedná se o podporu společného vzdělávání a výdaje spojené s vyšším počtem dětí ve školách. Celkem pro regionální školství žádá minimálně 6,9 miliardy korun nad současný návrh. Další miliardu chce pro vysoké školy.

Témata:  školství učitelé státní rozpočet Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 14:40

Policisté zasahovali v obchodních centrech v Praze. Někdo vyhrožoval bombou

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.