reklama

Exploze poničila i několik domů v okolí. Mají například rozbitá okna a poškozenou střešní krytinu. Zda bude zapotřebí strhnout i některé z nich, bude podle mluvčí jasné až po demolici zbytků domu, který zničil výbuch.

Už v sobotu dokončili hasiči u vybraných domů provizorní zakrytí střech plachtami. Kromě vybuchlého domu jsou ještě další tři neobyvatelné, rozhodl statik. "Lidé si museli najít náhradní ubytování. Někteří z nich využili nabídku města Prostějova, které jim poskytlo byt," uvedla Hacsiková. Ulice Na Valše, kde se exploze stala, zůstává uzavřena. Na místě zůstávají hasiči.

Podle starosty Jaroslava Pešky (Šance pro obec) se mohou lidé, kteří byli evakuováni, obrátit se žádostí o náhradní ubytování na obec. "Ozvali se nám starostové okolních obcí, kteří nabídli pomoc. Náhradní ubytování jsme zajistili v Seloutkách, kde jsou volné byty připravené k nastěhování. Nabídku ale zatím nikdo nevyužil, lidé šli ke svým rodinám," řekl Peška.

Od rána pracovali na ohledávání místa výbuchu kriminalisté. Škoda, kterou výbuch způsobil, však podle krajské policejní mluvčí Marie Šafářové ještě nebyla vyčíslena. Dá se však očekávat, že bude vysoká.

Do Mostkovic vyjížděly v sobotu po poledni všechny složky integrovaného záchranného systému. Uvnitř sutin domu, který se po výbuchu částečně zřítil, byl nalezen mrtvý člověk. Místo následně prohledávali kynologové se psy. Pod sutinami nikoho dalšího nenašli. Z důvodu bezpečnosti byli dočasně evakuováni obyvatelé čtyř ulic, šlo o zhruba dvacítku domů. Poté, co objekty prohlédl statik, se většina evakuovaných mohla vrátit domů.

K odklízení sutin byli v sobotu přivoláni hasiči z Moravskoslezského kraje se speciální technikou. V práci pokračovali také dnes. Do odklízení hlavních sutin se však budou moci pustit až po dokončení demolice domu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama