reklama

O úplné demolici musí rozhodnout statik a stavební úřad. Místo neštěstí zůstává uzavřené a 19 lidí bylo evakuováno. "Zjišťujeme, zda se jednalo o požár a následný výbuch, nebo zda byl průběh opačný," uvedla Neškodná. Podle původních informací vybuchl plyn, Neškodná to ale doposud nemohla potvrdit.

Mezi místními se říká, že viníkem je obyvatel domu, který úmyslně zapálil plynovou láhev. Starosta Lenory Antonín Chrapan ale ČTK řekl, že si v minulosti na úřadě nikdo z domu na nikoho nestěžoval.

Na místě se vystřídalo sedm jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. Dohašování potrvá ještě několik hodin. Evakuovaní mají zázemí v sokolovně. "Většinou ještě půjdou k příbuzným. Pro dva občany zajistím penzion a pomoc nabídla i obec Horní Vltavice, kde mají volný byt," uvedl Chrapan. Dodal, že zasažený dům byl ve společném vlastnictví obyvatel. Podle starosty bude nutné objekt strhnout.

"V stavu, v jakém je, by mohl ohrožovat silnici I. třídy, která vede v těsné blízkosti," řekl starosta. V domě bylo šest bytů. Podle místních silnou explozi zaznamenali i ve Volarech vzdálených několik kilometrů. Policie uzavřela průjezd Lenorou pro nákladní i osobní auta. "Odkláníme dopravu přes Vimperk," řekla Schwarzová.

Záchranná služba vyhlásila stav mimořádné události kvůli většímu počtu zraněných. "Máme ošetřených devět zraněných, z toho dva lidé byli zraněni těžce," uvedla Kafková. Dva muži byli s velmi těžkými popáleninami přepraveni vrtulníkem do popáleninového centra v Praze na Vinohradech. Sedm lehce zraněných záchranná služba odvezla do nemocnic v Prachaticích a Strakonicích.

Těžce zranění muži utrpěli popáleniny třetího stupně o rozsahu do 55 procent povrchu těla, řekl České televizi primář popáleninové kliniky vinohradské nemocnice Igor Pafčuga. Jeden má navíc inhalační trauma. "Momentálně jsou stabilizovaní, v bezprostředním ohrožení života nejsou," dodal s tím, že jeden z mužů je v umělém spánku.

Záchranáři přivolali i leteckou záchrannou službu armády se dvěma vrtulníky. Pomáhala i posádka z Modravy. "Chtěla bych poděkovat a vyzdvihnout součinnost s místní lékařkou, která posádkám záchranné služby velmi výrazně pomáhala," řekla ČTK Kafková.

reklama