reklama

Vyšetření kauzy Čapího hnízda je důležité pro dvě třetiny české veřejnosti. Více než polovina lidí se domnívá, že premiér Babiš se v reakci na reportáž o údajném únosu svého syna nevyjádřil dostatečně a důvěryhodně. Naopak 27 procent lidí premiér přesvědčil, pětina dotázaných neumí situaci posoudit.

Poslanci budou o vyslovení nedůvěry hlasovat v pátek. Schůzi vyvolalo šest opozičních stran v reakci na prohlášení syna premiéra Andreje Babiše (ANO), že byl kvůli kauze Čapí hnízdo nedobrovolně odvezen na ukrajinský poloostrov Krym anektovaný Ruskem. Opozici se asi nepodaří kabinet sesadit, protože nemá dohromady potřebných 101 hlasů.

Současnou vládu podle průzkumu nejčastěji podporují příznivci ANO, KSČM a SPD. V případě sympatizantů sociální demokracie je názor přibližně vyrovnaný.

Asi pětina lidí by chtěla demisi vlády a předčasné volby. Šest procent dotázaných preferuje úřednickou vládu a pět procent Čechů si myslí, že by ministry za ČSSD měli nahradit nominanti SPD.

Vládní krizi před deseti dny odstartovala skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce z toho, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Premiér podle něj chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro farmu Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Zavlečení syna mimo republiku, které začala prověřovat policie, premiér popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií a novináři zneužili jeho duševní onemocnění.

reklama