reklama

Česká republika se shoduje se svými spojenci v tom, že Rusko smlouvu porušilo vývojem a rozmístěním raketového systému označovaného jako Novator 9M729. Tím Rusko spolu s dalšími "nekonstruktivními kroky" ohrožuje euroatlantickou bezpečnost, uvedlo ministerstvo zahraničí. "Rusko samo je tak výlučně odpovědno za stav, který přiměl USA ke krokům vedoucím k vypovězení INF-T," doplnil úřad vedený ministrem Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Česká republika není smluvní stranou INF-T, avšak americký postup chápe, protože není udržitelné, aby smlouvu nadále plnily pouze Spojené státy, napsalo ministerstvo. Smlouva podle něj eliminovala nebezpečnou a destabilizující kategorii nosičů jaderných i konvenčních zbraní. "Rusko má ještě možnost vrátit se k dodržování smlouvy, k čemuž je vyzýváme spolu s našimi spojenci," dodalo. Konzultace v Severoatlantické alianci budou podle ministerstva pokračovat "v zájmu efektivnosti vlastní i spojenecké bezpečnosti a kolektivní obrany".

Pompeo po dnešním jednání v Bruselu se svými kolegy ze zemí NATO oznámil, že Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí aliance. Moskva může podle amerického ministra smlouvu z roku 1987 zachránit, pokud v následujících 60 dnech začne její podmínky znovu plnit ověřitelným způsobem. Uvedl, že Rusko má nyní rozmístěno několik praporů raket Novator 9M729, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu.

Petříček před dnešním jednáním v Bruselu řekl, že NATO podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země. Připomněl, že aliance po posledním incidentu v Kerčském průlivu, při němž ruské vojenské lodi zadržely tři ukrajinská plavidla s 24 námořníky, vyzvala obě strany k deeskalaci situace.

Na twitteru pak ministr napsal, že ruská agrese a hybridní metody na východní Ukrajině, v Azovském moři a v Gruzii podkopávají i evropskou bezpečnost. "Musíme vyslat jasný signál, že nebudeme tolerovat ruské kroky. Musíme posílit naše obranné schopnosti a pomoci spojencům z Východního partnerství, na které tlak Ruska dopadá nejvíce," doplnil.

Proti postoji Černínského paláce k rusko-ukrajinskému konfliktu se minulý týden postavili komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí. Petříčka kritizoval také prezident Miloš Zeman mimo jiné v souvislosti se změnami v kategorizaci ambasád a také kvůli ministrovu nesouhlasu s přesunem české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což Zeman naopak podporuje. Vedení ČSSD se Petříčka proti těmto výtkám zastalo.

reklama