Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mají málo peněz? většina by potřebovala na pokrytí nutných potřeb víc peněz

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Do roku 2019 vstoupila čtvrtina Čechů s vyhlídkou, že letos utratí výrazně víc peněz na nákupech za potraviny, na nájmu a s ním spojených poplatků za služby. Každý druhý předpokládá alespoň mírné zvýšení takových nákladů. Drtivá většina dotázaných uvedla, že by potřebovala peníze navíc. Na měsíčné pokrytí všech nutných výdajů chybí každému třetímu oproti současným příjmům víc než pět tisíc korun. S tím souvisí i nároky na výši platu. Čtyřicet sedm procent Čechů očekává v tomhle roce jeho zvýšení. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu pro společnost Home Credit.

V dvou třetinách českých domácností chybí měsíčně několik tisíc korun

Většina Čechů vstoupila do nového roku s vidinou, že letos zaplatí víc na pravidelných měsíčních výdajích. Polovina lidí očekává mírné zvýšení nákladů spojených s nákupem potravin a nápojů, hrazením nejrůznějších služeb, platbami za elektřinu, plyn, teplo či nájem. Další čtvrtina očekává, že zvýšení měsíčních nákladů pocítí na svých domácích rozpočtech výrazně. Optimisticky se do roku 2019 dívá jenom necelé procento dotázaných. Ti počítají s nižšími výdaji než v minulosti.

„Zvýšené měsíční výdaje na chod domácností samozřejmě znamenají i větší tlak na rodinné rozpočty, což však v mnohých případech přináší finanční těžkosti. Z průzkumu vychází, že sedm z deseti dotázaných by aktuálně potřebovalo na pokrytí všech měsíčních potřeb nějaké peníze navíc,“ komentuje výsledky průzkumu analytik trhu Jaroslav Ondrušek ze společnosti Home Credit. Tisícovka měsíčně navíc by dokázala pokrýt nevyhnutelné výdaje v pěti procentech případů. Několikanásobně víc, až třicet sedm procent lidí, by potřebovalo navýšit svůj příjem o tisíc až pět tisíc korun. „Víc než pět tisíc korun navíc by oproti svým příjmům potřeboval každý třetí z dotázaných. Nejméně finančních starostí s pokrytím všech nutných měsíčných potřeb mají dle průzkumu lidé s vysokoškolským vzděláním,“ doplňuje Jaroslav Ondrušek.

Spoléháme na vyšší mzdy

S vyššími výdaji a plánováním budoucnosti jdou ruku v ruce i očekávaní v oblasti výdělků. „Nejméně jsou s výší mzdy spokojeni na Moravě, v průzkumu to uvedlo šedesát jedna procent lidí. V Čechách a v Praze to vnímají velmi podobně. Nespokojenost s částkou na výplatní pásce uváděl každý druhý dotázaný,“ zmiňuje analytik Jaroslav Ondrušek. Možné zvýšení mzdy v roce 2019 očekává téměř polovina Čechů. Jejich očekáváním nahrávají i aktuální zprávy ze statistického úřadu, podle kterého celkový počet pracovníků dosáhl v minulém roce maximum v historii samostatné ČR. To se následně odráží v platech, jelikož jsou zaměstnavatelé nuceni nabídnout vyšší mzdy k získání a udržení schopných a motivovaných zaměstnanců.

Češi plánují investice do domácnosti i odpočinku

Lidé v roce 2019 plánují větší investice především do vybavení domácností. Do nábytku - v podobě nové sedací soupravy, lepší postele, většího stolu či nové skříně - plánuje čtyřicet čtyři procent domácností investovat do třiceti tisíc korun. Do stejné sumy se plánuje vejít čtyřicet dva procent dotázaných v rámci svých investic do nových spotřebičů. V nejedné domácnosti se tak objeví například nová pračka, lednice nebo trouba na pečení.

Nemalé prostředky hodlají Češi utratit i za oddych a zábavu. Čtvrtina z nich má v plánu zaplatit za dovolenou do patnácti tisíc korun. Každý desátý dotázaný počítá na dovolenou s rozpočtem mezi patnácti a třiceti tisíci korunami. Dvacet tři procent lidí si dopřeje dokonce dražší dovolenou. „Když de podíváme na to, z jakých zdrojů chtějí lidé dovolenou zaplatit, tak zjistíme, že k tomu přistupují velmi zodpovědně. Osmdesát dva procent z nich má našetřeno a sáhne tedy po úsporách,“ uzavírá Jaroslav Ondrušek ze společnosti Home Credit.

Témata:  Česká republika CZK (česká koruna) nákupy domácnosti

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy