Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministr Petříček navštívil kontrolní stanoviště u Mariopolu a opřel se do Ruska

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Facebook

Ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil v rámci své cesty na Ukrajinu také přístavní město Mariupol. To leží jen nedaleko frontové linie mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Spolu se svým ukrajinským protějškem Pavlo Klimkinem si Petříček prohlédl i kontrolní stanoviště, které je od města vzdáleno asi 25 kilometrů.

„Na vlastní oči jsme se přesvědčili o rozsahu lidských a ekonomických ztrát způsobených pokračujícím ozbrojeným konfliktem, který je na východě Ukrajiny podporován Ruskem,“ napsal český ministr na svém twitterovém účtu.

Návštěvou Mariupolu a kontrolního stanoviště v blízkosti fronty pokračuje jeho diplomatická cesta po Ukrajině. Spolu s ním se jí účastní také dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen. Návštěva východu Ukrajiny podle Petříčka „dokládá jasnou podporu České republiky ukrajinskému lidu v jeho boji za nezávislost, suverenitu a územní celistvost.“

1/2 Jsme nyní na místě cca 40 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice, které má kontrolovat ukrajinská vláda a kam má mít přístup mise #OBSE, a to na základě Minských dohod. Každý den dochází k porušování příměří a ostřelování pozic. https://t.co/glwnJBoFjK

— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 29, 2019

Při návštěvě ukrajinského přístavu, kterého se citelně dotkla krize způsobená incidentem v Kerčském průlivu, apeloval Petříček na Rusko, aby začalo plnit závazky stanovené minskými dohodami. Konflikt, který se na Donbase rozhořel na jaře 2014, si již vyžádal přes deseti tisíc mrtvých.

„Ozbrojenci s podporou Ruska nadále blokují přístup na své území pozorovatelům OBSE,“ napsal ministr poté, co si prohlédl kontrolní stanoviště. To se nachází asi 40 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice. Na základě minských dohod ho má kontrolovat ukrajinská vláda a mezinárodní pozorovatelé tam mají umožněný přístup. „Každý den dochází k porušování příměří a ostřelování pozic,“ dodal Petříček.

Přes armádní stanoviště podle České televize denně proudí až pět tisíc lidí. Často se jedná o penzisty žijící na území pod kontrolou separatistů, kterým však vyplácejí důchod ukrajinské úřady. Další lidé jezdí navštívit své příbuzné nebo dojíždí do práce. „Linie dotyku je něco, co člověk z kanceláře asi nemůže pochopit,“ řekl Petříček novinářům a připomněl, že nejvíce konfliktem trpí obyčejní lidé.

Společně s dánským ministrem zahraničí také kritizoval Moskvu za to, že nadále zadržuje ukrajinské námořníky. „Vyzýváme k okamžitému propuštění členů ukrajinské posádky, kteří jsou od minulého roku nelegálně zadržováni v Rusku,“ napsal šéf české diplomacie.

Situace Ukrajiny se ještě zhoršila po ruských akcích v Kerčské úžině a nárůstu napětím v Azovském moři. S dánským ministrem zahraničí @anderssamuelsen vyzýváme k okamžitému propuštění členů ukrajinské posádky, kteří jsou od minulého roku nelegálně zadržováni v Rusku. ?????? pic.twitter.com/xDfqg994hj

— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 29, 2019

V neposlední řadě připomněl, že Česká republika poskytuje Ukrajině humanitární pomoc, například v podobě dětských táborů pro postižené děti. Od roku 2014 již Česko na humanitární pomoc Ukrajině vynaložilo asi 8 milionů eur, tedy skoro 206 milionů korun.

Témata:  Tomáš Petříček Ukrajina Armáda Ukrajina Mariupol Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Ukrajinská krize

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.