Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Několika rodinám hrozí kvůli zákonu vyhoštění na ulici. Tejc navrhuje rázné řešení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky se obrátila na předsedu poslaneckého ústavně právního výboru Jeronýma Tejce kvůli přísnému režimu, který se týká bytů zvláštního určení pomoct rodině. Poslanec teď kvůli tomu navrhuje změnu občanského zákoníku.

Plánovaná změna by měla pomoci upravit problematiku bytů zvláštního určení v případě úmrtí zdravotně postiženého člověka. V současnosti je situace taková, že pokud zdravotně postižený nájemce bytu zvláštního určení zemře, jeho rodina se musí do tří měsíců vystěhovat. Tato doba by se však podle Tejce mohla zdvojnásobit.

„Zdravotně postižení vnímají jako velkou nespravedlnost, že byty zvláštního určení, které jsou speciálně určené pro zdravotně postižené, mají velmi přísný režim co se týče přechodu nájmu," uvedl Tejc.

Ve většině případů takové byty pronajímají města a obce. Problémy nastávají ve chvíli, kdy jejich postižený nájemce zemře. „Pokud nájemce zemře, rodina a blízcí mají tři měsíce na vystěhování. Je to dost kruté, když se vezme v potaz vyrovnání se v tak krátké době se ztrátou blízkého člověka a také bydlení," řekl Tejc. Dobu pro vystěhování chce proto prodloužit minimálně na šest, ale možná i na devět měsíců.

Další upráva by umožnila řešit situace, kdy žijí v bytě zvláštního určení dva zdravotně postižení a nájemcem je jen jeden z nich. V případě jeho úmrtí by nájem automaticky přecházel na druhého handicapovaného.

Změny by podle něj měly pomoci také například dalším zdravotně postiženým obyvatelům nebo lidem nad 70 let, kterým hrozí po úmrtí zdravotně postiženého nájemce ztráta domova. „Vedeme debatu o tom, zda by mohla tato osoba na základě rozhodnutí soudu získat náhradní byt. Ne automaticky v každém případě, ale pouze v určitých z nich z důvodu zvláštního zřetele. Není totiž jednoduché se část života starat o zdravotně postiženého a potom si ve věku 70 let a více hledat náhradní bydlení," dodal Tejc.

Témata:  Jeroným Tejc zdravotně postižení bydlení

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.