reklama

Kandidátku vládního hnutí ANO pro květnové volby do Evropského parlamentu povede současná europoslankyně Dita Charanzová. Na dopoledním brífinku to za její účasti potvrdil premiér a předseda hnutí Andrej Babiš.

Podle jeho názoru veřejnost dobře vnímá práci Charanzové. Obě europoslankyně hnutí jsou podle něj aktivní, a to hlavně v boji proti nesmyslům, které Evropský parlament občas vymýšlí. Charanzová byla do čela kandidátky zvolena jednomyslně, podpory si moc váží.

Babiš zmínil i důležitost Evropské rady, kde sám zasedá. V Evropské unii by rád zvýšil vliv členských států. Charanzová prosazuje to, čemu říká návrat ke kořenům. Europoslankyně si přeje bezpečnou a prosperující Evropu.

Květnové volby považuje premiér za důležité, zvlášť v současné době brexitu a napjatých vztahů s některými státy. V rámci Evropské unie si Babiš váží spolupráce zemí Visegrádské čtyřky.

V nově složené Evropské komisi by premiér přál České republice jinou agendu. Současná eurokomisařka Věra Jourová zodpovídá za oblasti spravedlnosti, ochrany spotřebitele a otázek rovnosti pohlaví. Babiš zmínil, že si přeje, aby Jourová v komisi pokračovala, ale na atraktivnějším místě.

Hnutí ANO v minulých volbách do Evropského parlamentu zvítězilo a získalo čtyři mandáty. Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek ale řady hnutí v průběhu volebního období opustili. Babiš to dnes označil za cennou životní zkušenost a velké zklamání. Telička s Ježkem budou do EP kandidovat i letos v rámci nově vzniklého hnutí Hlas.