reklama

"Kdyby se protokol poradil, taková věc by se nestala," uvedl dnes při příchodu na jednání vlády. Příště by se podle něj mělo MPO obrátit na ministerstvo zahraničí, aby oba úřady prodiskutovaly všechny náležitosti chystané akce.

K roli ministryně Marty Novákové (za ANO), o jejímž konci ve vládě se v souvislosti i s touto kauzou spekuluje, se Hamáček nechtěl vyjadřovat. Jestli se něco bude řešit, tak aby příště věc byla konzultována, uvedl s tím, že Nováková by si měla umět udělat na svém úřadu pořádek. Dodal, že premiér Andrej Babiš (ANO) nyní sice vyhodnocuje působení ministrů za ANO, nicméně stále platí, že si strany vládní koalice nebudou ministry vzájemně kádrovat.

Tchaj-wan nemá v Česku velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Její ředitel Chung-I Wang je ale podle serveru Hlidacipes.org považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí.

Čínský velvyslanec podle webu o odchod zástupce Tchaj-wanu požádal s tím, že je to v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny naplánované na 24. až 28. dubna.

Nováková prostřednictvím náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu o to, aby setkání opustili v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo. Postup ministerstva odsoudila část politické scény a žádá odvolání Novákové. Situaci s ní chce řešit ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), nyní je ale služebně v zahraničí.

reklama