Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Okamura si přizval hosty ze zahraničí, chce s nimi oslabit EU

Tomio Okamura.
Tomio Okamura.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda SPD Tomio Okamura chce ve spolupráci s francouzskou političkou Marine Le Penovou a s nizozemským poslancem Geertem Wildersem spolupracovat při omezování pravomocí Evropské unie a posilování role národních států. Dnes se na tom shodli v Praze, kam Le Penová a Wilders přijeli podpořit SPD při zahájení kampaně před evropskými volbami. Okamura uvedl, že by sám uvítal i odchod Česka z EU, stejně jako Wilders usiluje o to, aby unii opustilo Nizozemsko.

"Chceme změnit evropskou spolupráci na spolupráci suverénních a svobodných zemí. Já bych hlasoval pro vystoupení (z EU), protože současná EU musí skončit. Nevěřím tomu, že je reformovatelná," řekl Okamura. Dodal, že by byl pro návrat k modelu Evropského hospodářského prostoru. "Prosazujeme, aby byl společný trh, volný pohyb občanů evropských národů, zboží i peněz, ale chceme, aby si legislativu jednotlivé státy určovaly na základě výsledku národních voleb," uvedl.

O oslabení role EU usilují i Wilders a Le Penová. Nizozemský politik dnes prohlásil, že unie je nedemokratická a že usiluje o rozbití identity národních států. Podle Le Penové by národní státy měly mít možnost samy si vybrat, na jakých projektech se chtějí podílet.

Předseda SPD rovněž prohlásil, že nacionalistická frakce Evropa národů a svobody (ENF), do níž patří jeho SPD stejně jako Wildersova Strana pro svobodu (PVV) a Le Penové Národní sdružení, se může po volbách stát druhým nejsilnějším subjektem v Evropském parlamentu. Podle něj je to šance na zásadní proměnu EU.

Podle posledních průzkumů by sice ENF měla v Evropském parlamentu posílit zhruba o polovinu, mezi nejsilnější uskupení by se ale nedostala. Průzkumy jí přisuzují páté místo se zhruba třetinou europoslanců proti nejsilnějším evropským lidovcům.

Strany sdružené v ENF spojuje odpor k evropské integraci, volání po silné roli národních států a odmítání islámu. V řadě oblastí se ale jejich postoje rozcházejí. Například Wildersova PVV se v minulosti vymezovala proti lidem z východních zemí EU. Rakouská FPÖ, která je rovněž členem ENF, zase kritizuje takzvané Benešovy dekrety, které hájí Okamurova SPD.

Le Penová dnes prohlásila, že Evropě hrozí dvě nové totalitní ideologie - islamismus a globalismus. Islamismu se podle ní v Evropě daří vzhledem k masivní a chtěné imigraci, která je organizována a financována Evropskou unií. Globalismus má jako hlavní cíl, aby se lidé podřídili nadnárodním hospodářským zájmům.

"Národní strany jsou jediné, které můžou zabránit ekonomickému i náboženskému poddanství, které ohrožuje naši kulturu," řekla. "Islamistická ideologie musí být vymýcena, globalizace regulována," doplnila. Proti islámu v evropských zemích se silně vymezili i Wilders a Okamura.

Témata:  Tomio Okamura EU Marine Le Pen

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.