Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svatojakubská noc: Dnešní večer patří pálení čarodějnic

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Na mnoha místech země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se svatojakubskou nocí připadající na poslední dubnový den, které se připisuje magická moc.

I když díky dešti z posledních dnů mohli meteorologové na celém území republiky zrušit výstrahu na nebezpečí vzniku požárů, hasiči přesto nabádají účastníky dnešních ohňů k opatrnosti a dodržování pravidel požární bezpečnosti.

V Praze se koná několik velkých čarodějnických ohňů spojených s doprovodným programem, například na Ladronce, ve Žlutých lázních, na Pankráci či na Kampě. U ohňů se lidé sejdou i v dalších městech a obcích po celé republice.

Před rokem připadly čarodějnické ohně na velmi suché, teplé a navíc větrné období. Například Praha kvůli tomu rozdělávání ohňů v parcích, lesích a zahradách zakázala. Hasiči během loňského 30. dubna vyjížděli k 136 požárům, zatímco o rok dřív jich bylo 81. Dlouhodobý denní průměr je přitom 49 požárů, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČT Nicole Zaoralová.

Organizátoři mají podle zákona o požární ochraně povinnost dopředu nahlásit pálení ohňů na volném prostranství. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, je doporučováno to hasičům oznámit předem, aby se předešlo zbytečným výjezdům k domnělým požárům.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

Témata:  pálení čarodějnic oheň

Související

Aktuálně se děje

9:51

Vědci mají čím dál tím víc jasno: Změny počasí jsme nezastavili. A začíná být pozdě

Podle nejnovějších údajů služby Evropské unie pro sledování klimatu Copernicus (C3S) byl listopad 2024 celosvětově druhým nejteplejším listopadem od začátku měření. Tento trend potvrzuje rostoucí obavy z oteplování planety, přičemž odborníci varují, že rok 2024 bude prvním rokem, kdy globální oteplení překročí hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Pendolino v Zábřehu málem srazilo lidi. Strojvedoucí hrdinou, případ řeší policie

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie, které se jeden z aktérů situace přihlásil