Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozor na krůtí maso se salmonelou. Nemáte ho doma?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: potravinynapranyri.cz

Praha - Obchodní řetězec Tesco prodával krůtí maso se salmonelou. Odhalili to pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce a okamžitě vydali varování. V obchodě už výrobek naštěstí nekoupíte, můžete ho mít ale doma.

Závadné maso se salmonelou, v němž Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla salmonelu, se už na pultech obchodů nenachází, mělo se totiž spotřebovat do 3. června 2016. Inspektoři se ale obávají, že by ho ještě mohli mít lidé v mrazáku.

Nebezpečné maso nese značku Indrol – Chutné krůtí maso (krůtí mletý masný polotovar s přidanou vepřovou bílkovinou) a jde o 520gramové balení. Kontaminované balení s číslem šarže 16052704 bylo vyrobeno v Polsku (foto zde).

"SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby jej nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

"Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce," dodal Kopřiva. Informaci o zjištění bakterie v mase vložila SZPI do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Bakterie rodu Salmonella způsobují akutní průjmové onemocnění, salmonelózu. V Česku jsou ročně hlášeny desítky tisíc případů nákazy. Nemocný si projde doslova peklem, trápí jej kolikové bolesti břicha, bolesti hlavy, horečka, zvracení a velmi časté průjmy.

Témata:  potraviny SZPI maso

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.