Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spory zabránily ke svolání další bezpečnostní rady státu

Vláda Bohuslava Sobotky /29. ledna 2014/
Vláda Bohuslava Sobotky /29. ledna 2014/
Foto: Vláda.cz

Praha – K dřívějšímu svolání bezpečnostní rady státu zřejmě nedojde. Na jednání koaliční rady podle účastníků tento požadavek vůbec nezazněl.

Bezpečnostní rada státu se asi sejde až v řádném termínu 20. července. Koaliční partneři ČSSD žádali její včasnější svolání kvůli sporu o reorganizaci policie. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka však toto téma na radě nikdo neotevřel.

Sobotka už v úterý uvedl, že bezpečnostní radu nelze účelově svolávat, sejít se proto má až v řádném červencovém termínu.

„Z vyjádření pana premiéra jsme pochopili, že jednání vlády je výše postaveno než jednání Bezpečnostní rady státu a že budou tyto záležitosti řešeny na vládě," dodal k tomu předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Informace o reorganizaci policie předloží vládě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) příští pondělí, řekl už odpoledne novinářům vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Zěstupci koalice řešili otázku, nakolik otevření budou moci být představitelé protikorupční policie na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Shodli se na tom, že pokud by policisté měli hovořit o nějakých utajovaných skutečnostech, o jejich zbavení mlčenlivosti by musela zřejmě rozhodnout Sněmovna.

„Běžné věci z trestního řízení jsou jen v režimu běžné mlčenlivosti, a tam tedy je pan ministr vnitra (Milan Chovanec) připraven i na místě samém ty policisty mlčenlivosti zbavit," uvedl Pelikán.

Témata:  Bezpečnostní rada státu koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.