Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mykolog radí, kde najít houby. Pozor na ty jedovaté +VIDEO

Muchomůrka červená (Amanita muscaria), jedovatá houba z čeledi štítovkovitých. Patří k nejznámějším jedovatým houbám, ačkoliv fatální otravy jsou vzácností.
Muchomůrka červená (Amanita muscaria), jedovatá houba z čeledi štítovkovitých. Patří k nejznámějším jedovatým houbám, ačkoliv fatální otravy jsou vzácností.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Jižní a západní Čechy jsou momentálně díky počasí nejlepší regiony pro houbaře. Na kvalitní úlovky narazíte i jinde, musíte si ale zvolit místa, kde v posledních dnech více pršelo.

Z jedlých druhů hojně rostou hřiby dubové, kováře nebo koloděje. Objevovat se začaly i muchomůrky růžovky a šedivky a řada holubinek, mimo jiné holubinka namodralá, mandlová nebo doupňáková. Často mohou houbaři najít i hlívu plicní. Naopak pečárek neboli žampionů moc není.

"Jedlé houby lze nalézt i na stromech, například sýrovec žlutooranžový nebo choroš šupinatý," uvedl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Zdroj: YouTube

Zároveň ale upozornil, že mezi muchomůrkami jsou už i jedovaté druhy jako muchomůrka tygrovaná a nejjedovatější muchomůrka zelené. Vedle toho rostou i jedovaté pečárky zápašné nebo vláknice začervenalé.

Uplynulý červen z hlediska růstu hub hodnotí Landa jako průměrný, některé roky podle něj byly horší. "Jaro se vydařilo, pěkně rostly smrže, kačenky, ucháče, i když moc sněhu v zimě nebylo," doplnil mykolog.

Témata:  houby

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy